Історія міста Чернівці « Офіційний портал Чернівецької міської ради
19.09.2021


Аварійні телефони оперативних служб
Інспекція з паркування
Інформація щодо організації та
проведення мирних заходів


Звіти про фактично використані кошти та надані послуги МКП


Доступ до публічної
інформації


Стратегічний план розвитку Чернівців на 2012-2016 роки


Генеральний план міста


Схема зонування міста Чернівці


Схема тимчасових споруд міста Чернівці


Карта номінованої площі та буферної зони ЮНЕСКО


Межі центрального історичного ареалу


На допомогу захисникам БатьківщиниМИ В:
МІСТА-ПОБРАТИМИ ЧЕРНІВЦІВ

Клагенфурт Назарет Ілліт Саскатун Конін Сучава Тімішоара Солт Лейк Сіті Ясси Бєльці
Історія міста Чернівці

Кожне місто має стільки облич, скільки в ньому людей, будинків, пам’ятників, вулиць, парків, скверів. Одні міста одразу з часу свого заснування займають визначне місце, інші з часом стверджують свою славу і значимість в історії. Чернівці своєю історією, природною красою, дивовижною архітектурою, щедрою душею своїх мешканців давно зайняли визначне місце в реєстрі українських та східноєвропейських міст. Старовинний початок та історичний розвиток наповнюють його шарм та привабливість для людей, які цікавляться Буковиною.

Припускають, що назва міста походить від велелюдного міста-фортеці на південних рубежах Галицької держави, що мало назву “Чернь” або “чорне місто”, збудованого на лівому березі річки Прут. Можливо ця назва походила від чорних дубових, перекладених чорноземом, стін фортеці, яка була повністю зруйнована монгольським завойовником Бурундаєм і жителі з 1259 року переселилися на правий берег ріки Прут. З 1359 року місто стало частиною Молдавської держави.

Перші письмові згадки про місто були знайдені в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго, які він видав львівським купцям 8 жовтня 1408 року. Кожен рік ця дата святкується як офіційний день міста. Місто в той час було розташоване на перехресті шляхів з північно-західної Європи на Балкани і в Туреччину. З 1457 року воно стало центром проведення ярмарків та адміністративним центром для всього регіону.

За час свого існування місто було декілька разів зруйноване, перебувало під гнітом Османської імперії, в 1774-1918 рр. входило до складу Австро-Угорської імперії, а з 1918-1940 рр. – Румунії.

Вулиця Головна

В 1774р.тут жило близько 290 сімей і було три дерев’яних церкви.

Місто почало процвітати у 1778 році, коли герцог Карл фон Енценберг був призначений главою військової адміністрації міста. Він запросив сюди багато купців, ремісників та промисловців для того, щоб вони допомогли розвивати торгівлю та виробництво. Нового імпульсу розвитку міста надали з 1786 року Петровські ярмарками, що проводились з 1 до 15 липня.

З середини 19 століття до початку 20 було збудовано багато архітектурних пам’ятників, що принесли славу місту: ратуша (1848); приміщення поштамту (1855); Вірменська церква (1875); Єврейська синагога (1877); драматичний театр (1905); палац правосуддя (1906); приміщення залізничного вокзалу (1908).

Драматичний театр

Найчарівнішою коштовністю в скарбі, яким є архітектурні споруди старих Чернівців по праву вважається витвір мистецтва відомого чеського архітектора Йозефа Главки – колишня резиденція буковинських митрополитів. Захоплення викликає веселкове сяяння черепиці її дахів, вигравання сонця на куполах, дивовижне поєднання суворості фортечно-зубчатих стін з вишуканою легкістю і ажурністю кованих грат. У цій дивовижній за своєю красою споруді вбачаються візерунки української вишивки, гуцульської писанки, буковинського килима, легко вловлюються елементи різних архітектурних стилів, які створюють органічну цілісність споруди.

Місто стало самоврядним в березні 1864, коли були обрані перші члени міської ради.

Першим автономним бургомістром був Яків рицар фон Петрович (1864-1866).

Особливо помітний слід в історії Чернівців залишив другий автономний бургомістр Антон рицар Кохановський фон Ставчан (1866-1874 та 1887-1905 роки). Якраз з його іменем пов’язане становлення Чернівців як міста європейського типу. В той час значно зросла ділова активність у місті, почало розвиватись виробництво та торгівля, Чернівці стали міжнародним транспортним центром. Була відкрита продовольча біржа, завершено будівництво водогону та каналізаційної системи, розпочала роботу перша електростанція, започатковано електричний транспорт, збудовано ряд визначних архітектурних споруд міста, а справжнім вінцем його діяльності стало спорудження міського театру.

Павло Каспрук (1985 – 1991 роки) був першим головою міської ради, хто пробував робити демократичні зміни у радянські часи в кінці 80-х. Чорнобильська катастрофа, забруднення Дністра та інші екологічні та економічні проблеми вимагали великої напруги душевних та фізичних сил у громадян міста в ті часи. Він розпочав програми партнерства між містами-побратимами, уклавши угоду про побратимство з містом Солт Лейк Сіті (США).

В 1994 році чернівчани вперше в своїй історії обрали голову міста прямим голосуванням. Першим обраним мешканцями міста міським головою став Микола Федорук, якого переобрано ними у 2006 році на четвертий термін.

Підготовка та святкування ювілею стали помітними подіями не лише для міста та краю, а й для держави в цілому, мали значний позитивний відгук у світі. Саме святкування було урочистим, величним та яскравим. Чернівці відвідала безпрецедентна кількість гостей. Серед них: Президент України Віктор Ющенко, чинний на той час Голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк, народні депутати України теперішніх та минулих скликань, міністри ряду галузевих міністерств України, керівники державних комітетів та відомств, делегації всіх міст-побратимів та міст-партнерів, члени правління Асоціації міст України та громад, представники дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні, релігійні діячі, журналісти, визначні митці, спортсмени, відомі науковці, багато колишніх чернівчан. В дні святкування в місті перебувало не менш як 50 тисяч гостей з 11 країн світу.

Без перебільшення, підготовка та святкування ювілею також стали проявом чернівецького патріотизму, небайдужості чернівчан до іміджу свого неповторного міста. За їхньої участі місто в дні свята засяяло всією своєю величчю і красою. До цього доклали свої зусилля бізнесові кола, підприємства, організації, навчальні заклади, депутати міської та районних у місті рад, значна кількість городян.

Не дивлячись на те, що для підготовки до ювілею на збереження історичної забудови, об’єктів історико-культурної спадщини, впорядкування історичних міст та соціальний розвиток з державного бюджету було виділено лише третину передбачених субвенцій (50 млн. із 150), за рахунок міського бюджету протягом 2006-2008 рр. виконані роботи з будівництва, реконструкції та ремонту об’єктів соціально-культурної сфери та житлово-комунального господарства на суму більше 294,0 млн. грн., в тому числі з будівництва, реконструкції та ремонту об’єктів житлово-комунального господарства та соціально-культурної сфери – 225,0 млн. грн., капітального ремонту житлового фонду – 69,0 млн. грн. За рахунок міського бюджету та спонсорських коштів, мабуть, вперше в історії міста було відремонтовано за такий короткий період 696 фасадів будинків на суму 33,6 млн. грн.

Помітними подіями ювілейних заходів у культурному житті Чернівців став візит відомого європейського діяча, багаторічного депутата Європарламенту доктора Отто фон Габсбурга. Як зміцнення тенденцій оновлення історичної пам’яті є урочисте закладання Арсенієм Яценюком в присутності представницької делегації Австрії знака на місці майбутнього пам’ятника імператору Францу Йосифу, відкриття пам’ятного знака на честь ювілею від чернівчанина Я.Табачника у сквері на розі вулиць Головної та Шкільної. Оновленою, ошатною та благородною стала після реконструкції вулиця ім. О. Кобилянської. Не може не привернути уваги своєю самобутністю реконструйована площа Турецької криниці. Як данину пам’яті історії сприймається вдале облаштування фрагментів пам’ятника 41-му піхотному полку. Символом єднання стало відкриття на Центральній площі Алеї гербів 7 міст-побратимів Чернівців. Веселками заграла архітектура багатьох споруд, з’явилось чимало нових об’єктів господарювання.

З нагоди ювілею Національний банк України у травні минулого року ввів в обіг ювілейну монету “Чернівці-600 років” номіналом 5 гривень. З’явилася й поштова марка на честь поважного ювілею міста.

Активно сприяли в підготовці до ювілею громадська рада з підготовки та відзначення ювілею, міська громадська організація “Фонд Чернівці-600” та виконавча дирекція святкування. Так, “Фондом Чернівці-600” було акумульовано спонсорських коштів підприємств, організацій, городян на суму близько 5 млн. грн., на них профінансовано підготовчі та ювілейні заходи.

Ці кошти спрямовувалися на виготовлення сувенірної продукції, ювілейних друкованих видань, організацію переважної більшості заходів. На святкові заходи, які проходили 4-8 жовтня 2008 року, кошти з міського бюджету не залучались, вони були надані генеральними спонсорами та офіційними партнерами свята.

Понад 200 городян через Громадську раду сприяння підготовці та відзначення ювілею внесли біля однієї тисячі пропозицій, більше половини з яких було враховано. З ініціативи цієї ради відновлено символ міської громади – Почесний ланцюг міського голови, запроваджено почесну відзнаку міської ради – медаль “На славу Чернівців”. Цією медаллю вже відзначено 228 громадян України та іноземців, які зробили найвагоміший внесок у процвітання міста.

Місту повернено невідоме до цього ім’я його вірного сина – письменника та громадського діяча Петера Деманта, частина його бібліотеки знаходиться тепер у Чернівцях. За сприяння міської ради вийшла друком його книжка спогадів про місто початку минулого століття.

Вдалим та схвальним став логотип ювілею, який був розроблений працівниками телерадіокомпанії “АСС”. Знаменна дата надихнула й майстрів мистецтв на створення нових творів про Чернівці. Зворушливим та цікавим стало видання сімейного фотоальбому городян всіх поколінь.

З метою закріплення та підтримки добрих справ чернівчан, здійснених в ході підготовки та відзначення ювілею, міська рада уважно проаналізувала підсумки цієї роботи та окреслила найважливіші завдання на найближчий період. Важливо не допустити вакууму у подальшому збереженні позитивного та унікального міжнародного іміджу міста.

Ювілейний рік для міста був не тільки святковим, але й плідним у соціально-економічному розвитку, про що свідчать визнання та нагороди:

  • За підсумками експертного дослідження, який складає журнал “Фокус”, серед 55 міст обласних центрів, історичних міст, курортів, промислових центрів місто Чернівці посіло перше місце. За сумою оцінювання з 15 критеріїв (рівень розвитку міської інфраструктури та благоустрою, безробіття, злочинності, заробітної плати, забруднення повітря та води, кількість зелених насаджень, вартість житлово-комунальних послуг та доступність житла, кількість вузів, культурний потенціал, ділова активність, міграція, витрати міського бюджету на одного мешканця, інвестиційна та туристична привабливість) було визнане кращим містом України для життя (у 2007 році Чернівці у цьому рейтингу були третіми).
  • За результатами аналізу економічних та фінансових показників, даних щодо демографічної ситуації, стану ринку праці, інформації відносно боргових зобов’язань, наявної у розпорядженні комунальної власності та перспективах на майбутнє, рейтинговим агентством “Кредит-Рейтинг” місту Чернівці був визначений та оновлений довгостроковий кредитний рейтинг за Національною рейтинговою шкалою інвестиційного рівня – uaBBB, прогноз: стабільний.
  • Серед міст другої категорії Чернівці у 2008 році було нагороджено перехідним кубком та дипломом Кабінету Міністрів України І ступеня за підсумками Всеукраїнського конкурсу “Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку”.
  • Виконавчий комітет Чернівецької міської ради став лауреатом ХІІІ Українського національного конкурсу якості у номінаціях “Великі підприємства”. Експерти цього конкурсу визначають кращі підприємства, компанії, організації за критеріями Моделі досконалості Європейського фонду управління якості (EFQM). Основними сильними сторонами міста визнано сприяння втіленню інноваційних та екологічно чистих технологій, соціально-економічна сфера як пріоритетний напрямок діяльності, а також забезпечення високих стандартів якості послуг, що надаються мешканцям. Згідно з оцінюванням за методикою, прийнятою в Європейському фонді управління якістю, виконком Чернівецької міської ради став володарем сертифіката “Визнання досконалості в Європі – 4* 2008”.

Сучасні Чернівці – це обласний центр, який розташований на живописних берегах ріки Прут і займає площу близько 150 км2. Відстань до Києва близько 650 км. Місто межує з Молдовою та Румунією, Івано-Франківською, Тернопільською та Хмельницькою областями України.

Бургомістри, примари та голови Чернівецької міської ради