До 200-річчя першого бургомістра Чернівців Якоба фон Петровича відкрили бронзове погруддя « Офіційний портал Чернівецької міської ради
04.06.2020


Аварійні телефони оперативних служб

Інформація щодо організації та
проведення мирних заходів


Звіти про фактично використані кошти та надані послуги МКП


Доступ до публічної
інформації


Стратегічний план розвитку Чернівців на 2012-2016 роки


Генеральний план міста


Схема зонування міста Чернівці


Схема тимчасових споруд міста Чернівці


Карта номінованої площі та буферної зони ЮНЕСКО


Межі центрального історичного ареалу


На допомогу захисникам БатьківщиниМИ В:
МІСТА-ПОБРАТИМИ ЧЕРНІВЦІВ

Клагенфурт Назарет Ілліт Саскатун Конін Сучава Тімішоара Солт Лейк Сіті Ясси Бєльці
Пам’ятник першому бургомістру Чернівців Якобу фон Петровичу урочисто відкрили на розі вулиць Руської та Петровича. В урочистій церемонії взяли участь керівники міста і області, депутати, представники національно культурних товариств Буковини, спілки вірмен України, вірменських громад Чернівців, Хмельницького, Тернополя та Кам’янець-Подільського, чернівчани та гості міста. Завітав на відкриття пам’ятника  і заступник міністра внутрішніх справі України Тігран Авакян, а також автор  скульптури відомий львівський митець Володимир Цісарик. Він є також автором пам’ятника Францу Йосифу в нашому місті.

Рішення про встановлення пам’ятника першому бургомістру самоврядних Чернівців Якобу фон Петровичу до його 100-річчя було прийнято ще наприкінці ХІХ ст., тоді  був  створений і громадський комітет для збору коштів на втілення цієї ідеї. Але зреалізувати проект у Чернівцях завадила Перша світова війна.

Виконати волю попередників до 200-річчя Якоба фон Петровича та встановити йому пам’ятник у Чернівцях взялося обласне вірменське національно-культурне товариство «Аревік» за допомогою Спілки вірмен України та небайдужих чернівчан.

«Сьогодні ми відновлюємо історичну справедливість, відкриваючи пам’ятник першому бургомістру Чернівців – Якобу фон Петровичу, людині, яка доклала багато зусиль  для перетворення Чернівців з провінційного містечка у торговий та промисловий центр. Я думаю, що це пам’ятник не лише цій видатній людині, а й всім бургомістрам, мерам, примарам, депутатам, всім людям з великої букви, які стояли у витоків самоврядування в Чернівцях, відстоювали засади самоврядних традицій. Приємно, що сьогодні зібралось стільки людей, що  багатонаціональні Чернівці  віддають данину  пам’яті своєму землякові, згадуючи про його добрі справи на благо міста», -сказав під час відкриття Чернівецький міський голова Олексій Каспрук.

Довідково:

Якоб фон Петрович народився в селі Боссанче Сучавського повіту в сім’ї вірменського землевласника. Освіту здобув у народній школі Сучави та Чернівецькому ліцеї, організував успішне агрогосподарство, мав високу довіру у населення та урядовців.

У 1864 році Якоба фон Петровича обрали до громадської ради, 13 жовтня цього ж року він став першим бургомістром) Чернівців – самоврядної крайової столиці Буковини. Якоб фон Петрович за короткий час розширив і поліпшив вуличну мережу міста, під його керівництвом була організована міська пожежна охорона, здійснена реорганізація магістрату, таємної та моральної поліції. На період його керування припадає побудова Чернівецького залізничного вокзалу (1865-1866) і відкриття (1 вересня 1866 року) залізничного сполучення Львів-Чернівці. У нещасливому для міста 1866 році, коли вирували голод і тиф, жертвою яких переважно стали незаможні верстви населення, Якоб фон Петрович цілком присвятив себе полегшенню долі міської бідноти.

За видатні заслуги перед державою у 1868 році цісар пожалував Якобу фон Петровичу Орден Залізної корони 3-го ступеня. Помер Якоб рицар фон Петрович у Чернівцях 1 листопада 1868 року. Похований перший бургомістр самоврядних Чернівців на Руському цвинтарі (зараз історико-культурний заповідник «Кладовище на вулиці Зеленій») поряд з іншими видатними діячами старих Чернівців. На його надмогильному пам’ятнику напис румунською та німецькою мовами: «Якоб Ріттер фон Петрович, великий землевласник, перший автономний бургомістр. 25 липня 1815 – 1 листопада 1869».Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *