Сальмонельоз – інфекційна хвороба « Офіційний портал Чернівецької міської ради
26.01.2021


Аварійні телефони оперативних служб

Інформація щодо організації та
проведення мирних заходів


Звіти про фактично використані кошти та надані послуги МКП


Доступ до публічної
інформації


Стратегічний план розвитку Чернівців на 2012-2016 роки


Генеральний план міста


Схема зонування міста Чернівці


Схема тимчасових споруд міста Чернівці


Карта номінованої площі та буферної зони ЮНЕСКО


Межі центрального історичного ареалу


На допомогу захисникам БатьківщиниМИ В:
МІСТА-ПОБРАТИМИ ЧЕРНІВЦІВ

Клагенфурт Назарет Ілліт Саскатун Конін Сучава Тімішоара Солт Лейк Сіті Ясси Бєльці
Аналізуючи загальну захворюваність по місту Чернівці, можна відмітити що захворюваність на сальмонельоз зросла. За 5 місяців поточного року підвищилась захворюваність в 2,3 рази: 28 випадків (інтенсивний показник 11,29) проти 12 випадків за аналогічний період минулого року (інтенсивний показник 4,88).

Основними факторами передачі сальмонельозу є:
• вживання м’ясних продуктів – 26,2 %;
• молочних продуктів – 23,2 %;
• кондитерських – 7,9%;
• овочі,фрукти -18,0 %;
• рибні – 4,6 %;
• недотримання особистої гігієни – 13,1 %;
• яєць – 14,8 %.

Сальмонельоз — інфекційна хвороба тварин, птиць та людей, що викликаються бактеріями роду Сальмонела.

Хвороба характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту і септицемією, ураженнями паренхіматозних органів та жовчного міхура, а при підгострому та хронічному перебігу, пневмонією та артритами.

Джерелом інфекції можуть бути тварини, птахи, люди, хворі на сальмонельоз або здорові бактеріоносії; найчастіше велика рогата худоба, свині, свійська водоплавна птиця, кури, у кишках яких з великою постійністю містяться різні серовари сальмонел. Нерідко інфікуються яйця птахів. Тварини можуть виділяти збудника з сечею, калом, молоком, слиною, носовим слизом. Бактеріоносійство може тривати багато місяців і навіть років. Механічним переносником сальмонел можуть бути мухи. Серед людей найбільшу небезпеку становлять хворі з легкими та стертими формами сальмонельозу.

Зараження відбувається аліментарним і контактно-побутовим шляхами. У 96–98% випадків воно зв’язане із споживанням інфікованої їжі. В харчових продуктах, особливо в напівфабрикатах, сальмонели не лише зберігаються, але й швидко розмножуються. Контактно-побутовий шлях зараження спостерігається переважно серед дітей раннього віку, осіб похилого і старечого віку та дуже ослаблених.

Інкубаційний період коливається від 2–6 год до 2–3 днів. Основні клінічні явища зв’язані з дією ендотоксинів, які вивільнюються при руйнуванні сальмонел у травному каналі, на судинну і нервову сітки слизової оболонки. У дітей сприйнятливість до інфекції значно більша, ніж у дорослих

Найчастіше (75–90%) зустрічається гастроінтестинальна форма, яка супроводжується синдромами інтоксикації та ураженням травного каналу. Початок захворювання гострий, симптоми інтоксикації максимально розвиваються протягом 1–2 діб. Спочатку з’являються загальна слабкість, головний біль, розлади сну, озноб, біль у м’язах і попереку, підвищується температура тіла. У наступні години або через добу приєднуються нудота, блювання, біль у животі. Рідше хвороба розпочинається 8 диспепсичних явищ або катару верхніх дихальних шляхів. Блювота частіше багаторазова, спочатку залишками їжі, а далі блювотиння стає водянистим, зеленуватого кольору.

Біль у животі гострий, постійний або переймистий, локалізується переважно в епігастральній області біля пупка (так званий сальмонельозний трикутник), посилюється перед блюванням і дефекацією. Після блювання біль слабшає.

Пронос починається пізніше, ніж блювота. Випорожнення рясні, кал смердючий, досить швидко стає водянистим, з домішками слизу і зеленуватим відтінком. Хворі переважно бліді. Зрідка лице червоне, з ін’єкцією судин склер і кон’юнктиви, на губах герпетична висипка. Пульс частий, артеріальний тиск знижений. Живіт здутий, при пальпації болючий, бурчить. У третини хворих збільшена печінка, селезінка.

Бактеріоносійство може бути гострим, коли виділення сальмонел продовжується не довше ніж 3 міс після перенесеного захворювання, і хронічним (понад 3 міс).

Сальмонельоз розпізнають на підставі характерних клініко-епідеміологічних ознак і лабораторних даних. Слід врахувати, що гастроінтестинальна форма розпочинається гостро і вже через 10–12 год досягає максимальних проявів. Клінічна картина складається з синдромів загальної інтоксикації та гострого гастроентериту. У тяжких випадках виникає зневоднення. Вагомими є свідчення про груповий характер захворювань та їхній зв’язок з уживанням недоброякісних харчових продуктів або страв, що були приготовлені з порушенням санітарно-гігієнічних вимог.

Профілактичні заходи:
• для приготуванні їжі використовувати якісні молочні та м’ясні продукти, придбані у спеціалізованих павільйонах на ринках міста а також у торговельній мережі;
• при вживані в їжу яєць необхідно їх ретельно мити кип’яченою водою;
• при купівлі кондитерських виробів із кремовими начинками, звертати увагу на терміни придатності;
• при вживанні в їжу яєць необхідно їх ретельно мити ки’пяченою водою ;
• суворо дотримуватись правил особистої гігієни;
• в раціоні харчування користуватись якісними харчовими продуктами, виконувати вимоги та правила зберігання продуктів та по можливості проводити термічну обробку;
• при перших ознаках «сигнальних» симптомів захворювання обов’язково та негайно звертатись за медичною допомогою, лікуватись лише в умовах стаціонару;
• при госпіталізації хворого на лікування проводити своїми силами поточну дезінфекцію посуду, туалетних приміщень а також предметів обіходу.

В країні здійснюється державний санітарний нагляд за харчовими підприємствами. Він передбачає систематичний контроль виготовлення, зберігання, транспортування і реалізації продуктів. Важливо досягти максимальної автоматизації і механізації технологічних процесів, не допустити стикання сирої і готової продукції на всіх етапах проходження, забезпечити якісну термічну обробку, використання холодильних камер для зберігання продуктів, які швидко псуються. Ветеринарна служба має забезпечити суворий санітарний контроль забою худоби і птиці.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *