Гострі кишкові інфекції та їх профілактика « Офіційний портал Чернівецької міської ради
26.01.2021


Аварійні телефони оперативних служб

Інформація щодо організації та
проведення мирних заходів


Звіти про фактично використані кошти та надані послуги МКП


Доступ до публічної
інформації


Стратегічний план розвитку Чернівців на 2012-2016 роки


Генеральний план міста


Схема зонування міста Чернівці


Схема тимчасових споруд міста Чернівці


Карта номінованої площі та буферної зони ЮНЕСКО


Межі центрального історичного ареалу


На допомогу захисникам БатьківщиниМИ В:
МІСТА-ПОБРАТИМИ ЧЕРНІВЦІВ

Клагенфурт Назарет Ілліт Саскатун Конін Сучава Тімішоара Солт Лейк Сіті Ясси Бєльці
У весняно – літній період виникає проблема захворюваності на гострі кишкові інфекції, яка пов’язана із активізацією факторів передачі .

Аналізуючи загальну захворюваність на гострі кишкові інфекції, можна відмітити, що спостерігається підвищення захворюваності на групу даних інфекції. На 45,3 % захворюваність формується за рахунок дитячого населення , найбільший відсоток на дітей віком від 1-4 років, що говорить про низьку санітарну культуру молодих мам, які доглядають за своїми немовлятами.

Звертає на себе увагу підвищення захворюваності на сальмонельоз в 2,3 рази за 5 місяців поточного року в порівняні з аналогічним періодом минулого року: 28 випадків (інт. пок. 11,29 ) проти 12 випадків (інт.пок.4,88).

Основними факторами передачі гострих кишкових інфекцій за даними збору епіданамнезу є: вживання м’ясних продуктів – 26,2%, молочних продуктів – 23,2%, овочів і фруктів – 18,0%, кондитерських – 7,9%, рибних продуктів – 4,6%, не дотримання правил особистої гігієни – 13,1%, яєць – 14,8%.

Незважаючи на заходи, які вживаються для попередження та профілактики захворювання на гострі кишкові інфекції, зумовлених такими факторами, як недоброякісні продукти придбані на ринках міста та в місцях стихійної торгівлі, основний відсоток причин захворювання, обумовлених саме цим.

Кожна людина повинна знати, як проходить ураження кишковими інфекціями, що таке кишкові інфекції і, саме головне, як уникнути ураження кишковими інфекціями.

Джерелом гострих кишкових інфекцій є хвора людина, в організмі якої знаходиться збудник. Збудник гострого кишкового захворювання потрапляє в кишківник через рот, починає розмножуватись у кишківнику, виділяючи шкідливі продукти життєдіяльності, які уражають різні системи організму. Це може виникнути, якщо хвора людина або бактеріоносій не дотримуються правил особистої гігієни і брудними руками переносять збудників на різні предмети. Здорова людина доторкаючись руками цих предметів, може занести мікроби в рот.

Ураження харчових продуктів здійснюється під час їх обробки немитими руками, при неправильному транспортуванні продуктів, порушенні правил зберігання.

Особливо шкідливі страви, які вживають без попередньої термічної обробки: різні салати, заливні, молочні продукти, а також страви в склад яких входить м’ясний фарш, який є ідеальним середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів.

Мікроби можуть потрапити в рот безпосередньо з брудних рук, нерідко так заражуються маленькі діти, які “все тягнуть до роту”. В більшості випадків захворювання немовлят джерелом ураження є мати. Хвороба проявляється не одразу, через деякий час після ураження – це прихований період хвороби. Організм вже хворий, хоча ознак хвороби ще немає. На завершення цього періоду людина відчуває слабкість, підвищення температури, головний біль. Потім з’являються характерні ознаки гострих кишкових захворювань: болі в животі, частий рідкий пронос, можлива блювота.

Збудники гострих кишкових захворювань мають високу стійкість в зовнішньому середовищі. Так, збудники дизентерії декілька місяців виживають на брудному посуді, продуктах харчування, декілька діб у воді.

Як уберегти себе від хвороби?

Загальне, першочергове правило – слідкувати за чистотою рук. Фрукти і овочі перед вживанням потрібно мити в проточній воді, бажано бланширувати. Готові до споживання продукти необхідно зберігати окремо від “сирих”. Хліб при покупці рекомендується класти в чистий поліетиленовий пакет. Особливу увагу слід звертати на терміни зберігання продуктів. Так, м’ясний фарш рекомендовано зберігати в холодильнику не більше 6-ти год., молоко не більше 20-ти.

Харчові продукти, готові продукти, напої, посуд необхідно захищати від мух. Їжу не можна залишати відкритою, необхідно зразу прибирати та мити брудний посуд, мити обідній стіл. В літній період вікна в приміщеннях слід затягати сіткою або марлею, а також вживати заходів для знищення мух. Необхідно слідкувати за станом вигрібних ям, туалетів, регулярно використовувати для їх обробки розчини хлорного вапна.

Навички особистої гігієни необхідно розвивати з раннього дитинства. Дітей необхідно навчити ретельно мити руки з милом, добре вмивати лице. Руки слід мити після ігор, прогулянок, а також безпосередньо перед вживанням їжі. Діти не повинні гратися на забрудненій території, брудній підлозі.

Дітям слід коротко підстригати нігті, слідкувати щоб вони їх не гризли. Немовлятам при годуванні слід давати в рот тільки чисті соски. Необхідно пам’ятати, що в останній час кишкові інфекції можуть перебігати в легкій або прихованій формах. Тому, не рекомендовано займатися самолікуванням. Встановити правильний діагноз і призначити правильне лікування може тільки лікар. Попередити зараження гострими кишковими інфекціями можна, дотримуючись правил особистої та суспільної гігієни.

Простежуючи динаміку гострих кишкових захворювань в м. Чернівцях, фахівці міської СЕС прийшли до висновку, що в місті діє децентралізований харчовий шлях передачі цих захворювань. Ось чому санітарно – епідеміологічна служба міста вживає більш жорстких заходів під час проведення контролю за умовами зберігання та термінами реалізації товарів в умовах спекотного літа, виїжджаючи постійно з рейдовим контролем на підприємства споживчого ринку та харчової промисловості.

Лікар-епідеміолог міської СЕС Оделя Боднарюк


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *