26 квітня 1986 року на теренах України мала місце надзвичайна подія, яка навіки залишиться у пам’яті не лише українців, але й людей усієї Землі, – техногенна аварія на Чорнобильській атомній електростанції. 26 квітня 2011 року відбулась зустріч працівників станції швидкої медичної допомоги міста – ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які приймали участь у ліквідації аварії у 1986 році.
Трагічні події не оминули й медичні заклади нашої області, зокрема Чернівецьку станцію швидкої медичної допомоги. У період з травня по листопад 1986 року в зони радіоактивного забруднення (Чорнобильський та Іванківський райони Київської області) з міської станції швидкої медичної допомоги було направлено 24 виїзних бригади ШМД з 54 фахівцями різних профілів, у т.ч.:16 лікарів, 18 середніх медичних працівників та 20 водіїв.
Перша група фахівців (5 виїзних бригад ШМД) відбула у радіоактивно забруднені зони вже 4 травня 1986 року. Наступних 5 виїзних бригад ШМД були направлені туди 14 травня.
Третій виїзд – 5 виїзних бригад ШМД – відбувся 28 травня. У кожній з них були задіяні по 15 фахівців (5 лікарів, 5 середніх медпрацівників та 5 водіїв). Згодом було організовано ще 9 виїздів по 5 виїзних бригад ШМД
У відповідь на звернення адміністрації станції до своїх працівників про необхідність направлення у радіоактивно забруднені зони виїзних бригад ШМД для надання медичної допомоги населенню, постраждалому від аварії на ЧАЕС, усі працівники станції виявили справжній патріотизм і цілковите порозуміння. Вже у перший після травневих свят день (3 травня) була сформована група фахівців для 5 виїзних бригад ШМД, які виїхали у зону ураження одразу ж 4 травня 1986 року, а працівники, котрі залишились на станції, відпрацьовували ті далекі робочі дні з подвійним навантаженням – за себе й за відсутні бригади. Окремі фахівці, з-поміж тих, хто вже побував у радіоактивно забруднених зонах, виявили бажання поїхати у таке відрядження вдруге, зокрема лікарі Богун Р.С.; Гафійчук І.М.; Гришян В.Г.; Семенюк А.І.; Сирота В.Є.; Чекавський М.М.; фельдшери Бабійчук І.Г.; Воєвідко Я.І.; Івасюк В.В.; Марфуткіна Н.А.; Майкан О.П.; Ткачук І.М.; водії Михальчан В.М., Склярук Я.Г. Підбір фахівців для відрядження у радіоактивно забруднені зони здійснювався на добровільних засадах з урахуванням віку (не молодше 35 років), наявності сім’ї і дітей та, що обов’язково, фаховості бажаючих.
Щоденно на весь час перебування у відрядженні працівники виїзних бригад ШМД цілодобово знаходились у постійній готовності виїхати на виклик у будь-яку годину дня чи ночі. Спали, не роздягаючись, на твердих тапчанах без постільної білизни, харчувались у сільських їдальнях (якщо встигали), а частіше всухом’ятку.
З того часу минула чверть століття. Що змінилось за цих 25 років у житті тих чернівчан-фахівців, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС?
За 25 років у вічність відійшли 15 колишніх працівників станції, у т.ч. працівники двох цілих бригад ШМД (Фока Є.Г., Бабійчук І.Г., Пожар П.Г. та Мойсов В.З., Свобода М.Я., Колкей І.М.), які у травні 1986 року перебували у радіоактивних зонах. Відійшли у вічність й лікарі Дергач І.Ф, Шугалей М.Ф., фельдшери Вовк Д.М., Марфуткіна Н.А., Панівський В.К., Ткачук І.М., водії Бледа Г.І., Склярук Я.Г., Філіп М.Г. У 29 працівників станції ШМД були визнані захворювання, пов’язані з перебуванням у радіоактивно забруднених зонах, – усі вони отримали звання учасника ліквідації аварії на ЧАЕС І категорії та ІІ – ІІІ групу інвалідності.
Нині продовжують працювати на „швидкій” фахівці, направлені у 1986 році у Чорнобильську зону від станції, – лікарі Гелей О.І., Гришян В.Г., Лукян А.В., Семенюк А.І., Чекавський М.М., Чорна К.І.; фельдшери Воєвідко Я.І., Шкільнюк М.І., Шова Г.В.; водій Тухлінович М.В. Окрім них, на станції сьогодні працюють четверо фахівців – ліквідаторів аварії на ЧАЕС, направлених у зону лиха від інших організацій та закладів, котрі працевлаштувались на станцію у наступні роки, – лікар Головацький Б.С., фельдшер Докієн В.Д., водії Дудчак М.М.і Скурту М.І.
І нині весь склад Чернівецької станції швидкої медичної допомоги стоїть на сторожі життя та здоров’я багатотисячного обласного центру, готовий у будь-яку хвилину дня й ночі, незважаючи на жодні складнощі, кинути виклик стихії, випадку чи катастрофі, рятуючи життя сотень і тисяч тих, хто потребує їх невідкладної професійної допомоги, демонструючи достатній рівень знань, високу фахову підготовку, відданість справі, чуйність та людяність.
Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради