22.01.2018


Інформація щодо організації та
проведення мирних заходів


Звіти про фактично використані кошти та надані послуги МКП


Доступ до публічної
інформації


Стратегічний план розвитку Чернівців на 2012-2016 роки


Генеральний план міста


Схема зонування міста Чернівці


Схема тимчасових споруд міста Чернівці


Карта номінованої площі та буферної зони ЮНЕСКО


Межі центрального історичного ареалу


На допомогу захисникам БатьківщиниМИ В:
МІСТА-ПОБРАТИМИ ЧЕРНІВЦІВ

Клагенфурт Назарет Ілліт Саскатун Конін Сучава Тімішоара Солт Лейк Сіті Ясси БєльціПромисловість

За статистичними даними за січень-вересень 2017 року промисловими підприємствами м.Чернівців реалізовано товарної продукції (в діючих цінах) на суму  4543,46 млн.грн. У порівнянні з  показником за січень-вересень 2016 року (обсяг реалізації 3469,79 млн.грн. в діючих цінах) реалізація збільшилась на 1073,67 млн.грн.

Підприємництво

 

       Відповідно до рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 10.01.2017 року № 523 «Про затвердження Програми розвитку малого і середнього підприємництва в м. Чернівцях на 2017-2018 роки», виконавчими органами міської ради проводиться робота з виконання заходів щодо її реалізації.      

       Станом на 01.10.2017 року,  кількість платників  податків – суб’єктів господарювання становила 31,4 тис. осіб, з них  25,8 тис. осіб – суб’єкти малого і середнього підприємництва.

      На спрощеній системі оподаткування, за І-ІІІ групами оподаткування, перебувають 16606 суб’єктів малого і середнього бізнесу. Порівняно з показником на початок 2017 року, кількість суб’єктів підприємництва збільшилася  на 3349 осіб або  на 25,3%.

      Відповідно до рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від  09.02.2017р. № 581, з березня 2017 року ставки єдиного податку для платників          І та ІІ груп оподаткування застосовуються з понижуючим коефіцієнтом 0,5.

Упродовж січня – вересня 2017 року, за даними відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців юридичного управління міської ради, зареєстровано 467 юридичних осіб та 3138 фізичних осіб – підприємців. Порівняно до показників аналогічного періоду 2016 року, кількість зареєстрованих фізичних осіб – підприємців збільшилась на 2043 особи або майже у 3 рази,  юридичних осіб  – на  166 осіб або  55,1%.                                                                                  

       За даними податкової служби міста, станом на 01.10.2017 року чисельність працюючих у суб’єктів малого і середнього бізнесу, з урахуванням фізичних  осіб – підприємців, становила 38,9 тис. осіб, з них у суб’єктів малого бізнесу – 18,7 тис. осіб, середнього – 20,2 тис. осіб.           

       Суб’єктами підприємницької діяльності забезпечується наповнення  доходної частини міського бюджету. За даними Чернівецької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернівецькій області, станом на 01.10.2017 року, обсяг надходжень до міського бюджету від здійснення підприємницької діяльності становить 420225,6 тис. грн., або 56,3%  від загального обсягу надходжень. Порівняно до показника відповідного періоду 2016 року обсяг надходжень збільшився на  89784,2 тис. грн. або 27,2%. 

     Забезпечувалася прозора система планування та підготовки регуляторних актів.  Затверджено Плани діяльності міської ради та її виконавчого комітету з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік та плани – графіки проведення відстежень результативності діючих регуляторних актів. Відповідно до затверджених Планів, упродовж 9 місяців 2017 року на офіційному веб – порталі міської ради в розділі «Регуляторна політика» та газеті «Чернівці» оприлюднено 6 проектів регуляторних актів разом з аналізом регуляторного впливу та базовим відстеженням  результативності їх дій. Міською радою та її виконавчим комітетом прийнято 3 регуляторних акти.    

      Впроваджуються заходи з вдосконалення діяльності Центру надання адміністративних послуг в м.Чернівцях. Загальний перелік адміністративних послуг складає 207 видів. Додатково виділено приміщення площею 50 кв.м. та кошти міського бюджету на закупівлю обладнання та облаштування  автоматизованих робочих місць з оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі  ID – картки.

        Проводиться робота з  модернізації електронної черги та придбання техніки для роботи з важкими графічними задачами. Також, виконавчі органи міської ради долучилися до системи надання адміністративних послуг в електронному вигляді через портал державних послуг IGov. Сформовано перелік адміністративних послуг, надання яких буде організовано в електронному вигляді, або «за одне відвідування заявника».   

      Станом на 01.10.2017 року адміністраторами Центру надано 27544  адміністративні послуги і документи дозвільного характеру та 32,7 тис. консультацій.

        Для покращення обслуговування платників податків функціонує Центр обслуговування платників податків з видачі довідок, дозвільних документів, прийому податкової звітності та надання  інформаційних послуг. Упродовж  січня – вересня 2017 року платникам податків надано 34,9 тис. адміністративних  та 8,7 тис. інформаційно – консультаційних послуг. Відповідно до показників  9 місяців  2016 року  загальна кількість наданих послуг збільшилася в 1,6 разів.  В рамках інноваційної програми «Тет-а-тет з податківцем» надаються онлайн-консультації.

      Впроваджуються заходи щодо легалізації тіньової зайнятості осіб та виплати заробітної плати працівникам у сфері малого і середнього бізнесу. Упродовж звітного періоду податковою службою міста проведено 21 перевірку СГД – юридичних осіб, у 19 випадках встановлені порушення. За результатами перевірок донараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 410,1 тис.грн. Також, проведено 19 планових та позапланових перевірок фізичних осіб – підприємців, додатково нараховано 10313,5 тис.грн. Проведена 134 співбесіди   з керівниками підприємств та фізичними особами – підприємцями щодо підвищення рівня заробітної плати до середньої по Чернівецькій області. За результатами проведеної роботи суб’єктами підприємництва додатково укладено 717 трудових угод з найманими працівниками.   

      З метою забезпечення виконання вимог статті 265 Кодексу законів про працю України щодо легалізації трудових відносин між суб’єктами підприємництва та найманими працівниками та оплати праці, до відома  суб’єктів підприємництва доведена інформація про відповідальність та штрафні санкції за порушення цих вимог. Проведено 3 семінари для суб’єктів господарювання сфер готельного та ресторанного бізнесу, будівництва та торгівлі щодо дотримання  вимог трудового законодавства з цих питань.

       Упродовж січня-вересня 2017 року проведено 9 засідань міської робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення м. Чернівців. Проаналізовано рівень нарахування заробітної плати на 72 підприємствах, що відносяться до різних видів економічної діяльності.

      Підтримуються підприємницькі ініціативи щодо започаткування власного бізнесу, 4 безробітні особи закінчили навчання з основ підприємницької діяльності, розробили бізнес-проекти та отримали одноразову допомогу в сумі 85,0 тис.грн. для  відкриття власного бізнесу.

       Для підвищення поінформованості безробітних про стан ринку праці та перспективи розвитку підприємництва проведено 92 тематичних семінари,  22 міні-ярмарки вакансій та 23 презентації за участю 25 роботодавців. На вільні робочі місця  працевлаштовані  2118 осіб, що на 10,0% більше показника відповідного періоду минулого року.

   З метою ефективного використання існуючих ресурсів міста сформовано та постійно оновлюється реєстр пропозицій суб’єктів господарювання щодо наявності вільних виробничих приміщень, які можуть бути запропоновані суб’єктам підприємництва для здійснення підприємницької діяльності. До реєстру вільних виробничих площ, які можуть бути використані для здійснення підприємницької діяльності, включено 15 приміщень загальною площею 14,8 тис. кв.м.  Реєстр оприлюднено на   веб – порталі  Чернівецької міської ради.

        На виконання заходів з реалізації Програми розроблено проект регуляторного акта «Положення про умови та порядок надання фінансової підтримки шляхом часткової компенсації відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб’єктам малого та середнього підприємництва міста Чернівців». Проект Положення обговорено в червні 2017 року на засіданні міської Координаційної ради з питань розвитку підприємництва.

      Упродовж  2017 року  відбулися заходи, спрямовані на розвиток бізнесу та покращення інвестиційно-інноваційної діяльності. З метою ознайомлення суб’єктів підприємництва міста з правилами підготовки пропозицій та подальшої участі у грантових проектах програми Євросоюзу «Горизонт 2020», за ініціативи Національного контактного пункту рамкової програми ЄС «Горизонт 2020» – «Нанотехнології, сучасні матеріали та передові промислові виробництва» та підтримки міської ради, проведено інформаційний день «Горизонт 2020: можливості співпраці академічних установ із малим та середнім бізнесом».  В рамках цього заходу обговорено можливості залучення грантових коштів ЄС інноваційними малими  та середніми підприємствами у розвиток виробництва.

        Впроваджуються заходи з реалізації проекту «Розвиток інноваційного  потенціалу СV», в рамках програми реалізації Бюджету ініціатив чернівчан (бюджету участі). Розроблені  навчальні програми, які складаються із 21 тренінгового курсу. Упродовж березня – вересня 2017 року проведено 47 тренінгів за участю 430 осіб.  Для створення зручностей учасникам тренінгів, ознайомлення з тематикою, графіком їх проведення та забезпечення  електронної реєстрації,  розроблений навчально-методичний продукт у вигляді інтернет – платформи.

  З метою  підтримки розвитку інноваційних  технологій, створення ІТ – рішень у сфері енергозбереження, в серпні 2017 року  за фінансової підтримки міської ради, на базі Асоціація «Кластер Буковинських інноваційних технологій імені Йозефа Шумпетера» організовано та проведено Хакатон  «BukEnerHach-2017».

           З метою активізації міжрегіонального та транскордонного співробітництва  щодо залучення фінансової допомоги як допоміжного інструменту економічного та соціального розвитку міста, виконавчими органами міської ради продовжується робота щодо підготовки проектів в рамках першого конкурсу заявок Спільної Операційної Програми «Румунія-Україна 2014-2020», що фінансуватиметься за кошти фонду Європейського інструменту сусідства.

      Надана фінансова підтримка з організації та проведення Міжнародного чемпіонату з кулінарного і кондитерського мистецтва «FoodLandBukovina-2017 та відкритого відбіркового туру Чемпіонату України з перукарського мистецтва, нігтьової естетики та візажу «Б’юті Кубок Буковини».

        В рамках заходів з реалізації Програми, на базі Чернівецької торгово-промислової палати проведено  2 семінари «Основні аспекти проведення електронних закупівель через систему «ProZorro». Для учасників заходу виготовлено збірник чинних нормативно-правових актів, які регламентують порядок проведення публічних закупівель.

      З метою залучення суб’єктів бізнесу для участі у конкурсі на проходження стажування в США за програмою SABIT «Інформаційні технології. Інфраструктура та розвиток стартап-компаній» проведена робоча зустріч з потенційними учасниками конкурсу під час якої надана практична допомога в оформленні та направленні до Посольства США в Україні відповідних заявок.

      Забезпечена підтримка Асоціації «Кластер Буковинських інноваційних технологій ім. Йозефа Шумпетера» щодо організації участі представників місцевих фірм, які спеціалізуються в сферах ІТ, в Експо-конференції ІТ «DEV TALKS»,  що  відбулася  в червні 2017 р. в  м. Бухаресті (Румунія).

      В червні 2017 року ТДВ «Чернівецький хімічний завод», ТОВ «Аркат», компанія «Ukrainian Style» та ПП «StaeMaks» взяли участь в Міжнародному інвестиційному форумі «Інвестиції та можливості співробітництва» (м.Бельц, Республіка Молдова) та представили продукцію власного виробництва.

Також, надано практичну допомогу ТОВ «Аркат», ПП «StaeMaks», ТОВ «Нова енергія», ТОВ «Максимус» у налагодженні ділових контактів з представниками бізнесу Молдови та Румунії в напрямку просування продукції власного виробництва на молдовський та румунський ринки, у тому числі за сприяння Ради експортерів та інвесторів Управління економічного співробітництва Міністерства закордонних справ України.

У вересні 2017 року, за участю Представництва Євросоюзу в Україні, для представників бізнесу міста проведена панельна дискусія на тему «Як вийти на ринки ЄС: можливості, шляхи, інструменти, історії успіху місцевого бізнесу». Відбувся конструктивний обмін досвідом ведення експортної діяльності. 

      Упродовж травня – липня 2017 року впроваджувалися заходи з організації          та проведення міського свята «Петрівський ярмарок». Підготовлені розпорядчі документи з цих питань. Забезпечено проведення 6 засідань оргкомітету, розроблено План організаційних заходів, виготовлена рекламна друкована продукція, забезпечено ведення  реєстру  учасників ярмарку тощо.

         В липні 2017 року відбулося  міське свято «Петрівський ярмарок», в рамках якого  проведено:

   –  виставки-продажі продовольчих та непродовольчих товарів, хлібобулочних та кондитерских виробів, продукції бджільництва, будівельних матеріалів, друкованої продукції, виробів майстрів народних ремесел, художинків   та митців;

    – презентації фінансових, рекламних, туристичних та інших послуг, продукції ресторанного господарства, виставка автомобілів та медичне містечко.

         До участі у  Петрівському ярмарку залучено 759 учасників з міста Чернівці, районів Чернівецької області та  22 областей України.

        У вересні 2017 року відбулися урочисті заходи з нагоди святкування Дня підприємця.  Кращі  суб’єкти  підприємництва міста відзначені Грамотами Чернівецького міського голови та подарунками.

Споживчий ринок міста та сфера послуг

Вагома роль у формуванні економічного потенціалу міста, забезпеченні ефективного функціонування системи обігу споживчих товарів відведена сфері торгівлі та послуг, як важливій складовій внутрішнього ринку.
Як показує аналіз, незважаючи на наслідки фінансової кризи, зниження попиту на товари і послуги, споживчий ринок міста характеризується розвитком інфраструктури, високим рівнем товарного насичення. Торговельна діяльність суттєво впливає на розвиток економіки Чернівців, адже майже 25% зареєстрованих суб’єктів господарювання зайняті в сфері торгівлі та послуг.
Попит чернівчан та гостей міста у товарах і продуктах харчування задовольняють 20 торгових центрів і супермаркетів, більше 600 підприємств ресторанного господарства, близько 250 об’єктів оптової торгівлі та понад 1500 об’єктів роздрібної торгівлі різних форм власності.
Щороку спостерігалася стабільна позитивна динаміка нарощення обсягів роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та ресторанного господарства в місті, за рахунок зростання цін на товари. Цей показник, за останніми статистичними даними, за січень-червень 2017 року становив 2613,2 млн.грн., що на 15,4% більше в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року та складає більше 80% від загальнообласного показника.
Мережа сфери побутового обслуговування міста дає можливість одержувати послуги за місцем проживання. За січень-червень 2017 року підприємствами – суб’єктами підприємницької діяльності та відокремленими структурними підрозділами сфери послуг міста реалізовано послуг на загальну суму 1336,0 млн.грн., що на 22,2% більше в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року та складає більше 88% від загальнообласного показника.
Продовжувалась робота щодо впровадження проекту «Картка чернівчанина», зокрема залучення до проекту торговельних підприємств з метою надання знижок власникам картки на товари, що реалізуються в торговельній мережі. Наразі, до цього проекту приєдналися 38 закладів аптечних мереж «Гармонія-2000», «Вайма МВД» «Валідол», «ВАКО», «СадГор», ОКП «Буковина-Фарм»,ТОВ «Комплекс», понад 45 магазинів Чернівецького хлібзаводу, мереж «Класік», «Кварта», «Світанок», «Жабка», «Колос» тощо. Користувачі «Картки чернівчанина» мають можливість отримати знижки від 2 до 10% на різні ліки, лікарські засоби, вироби медичного призначення, хліб, продукти харчування в закладах, які виявили бажання долучитися до проекту.
З метою підвищення ефективності діяльності підприємств торговельної сфери, створення динамічно зростаючої та конкурентоспроможної галузі, яка стимулює розвиток економіки міста та зайнятість населення, в рамках співпраці Чернівецької міської ради з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) було розроблено Концепцію розвитку міста Чернівців як міжрегіонального центру торгівлі. Впровадження основних напрямів розвитку ринку торгівлі, визначених Концепцією, позитивно вплинуло на подальший розвиток підприємств торговельної галузі міста.
З метою долучення Чернівців до проекту «Платформа ефективного регулювання», розроблено бізнес-кейс (покрокову інструкцію), як легально започаткувати власний бізнес у галузі ресторанного господарства в місті. Надалі продовжуватиметься регіональна адаптація інших бізнес-кейсів в рамках проекту.
Значне місце у задоволенні потреб населення у товарах продовжує належати ринкам. Станом на 01.10.2017р. мережа ринкового господарства міста Чернівців складається з 22 ринків і мікроринків, з яких 12 продовольчих, 6 непродовольчих, 3 змішаних і 1 квітковий (мікроринок «Ліна» реконструйовано під магазин).
На ринках і мікроринках міста облаштовано близько 15,9 тис. торговельних місць, з них понад 2,8 тис. – місця загального користування. Понад 3,0 тис. – використовуються для реалізації продовольчої групи товарів (в т.ч. 1,6 тис. – для продажу сільгосппродукції). При цьому, за оперативними даними впродовж січня – вересня 2017 року на ринках і мікроринках міста Чернівців середньоденно вільними залишались близько 0,5 – 0,9 тис. торговельних місць загального користування. З метою створення сприятливих умов для реалізації сільгосппродукції її безпосередніми виробниками відведено понад 0,6 тис. місць, а малозахищеними верствами населення – 0,4 тис. торгових місць.
На територіях ринків облаштовано 11 м’ясних, 11 молочних і 4 продовольчих павільйони. Контроль за якістю продовольчих товарів – м’яса, молока, риби, плодоовочевої продукції, фруктів і тропічних плодів здійснюють 8 облаштованих лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи.
На виконання пунктів 2, 3 Плану заходів з удосконалення функціонування ринків області з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, затвердженого розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 17.09.2013р. №581-р, забезпечено виготовлення і періодичне уточнення паспортів ринків і мікроринків відповідно до встановленої форми, по необхідності періодично оновлюється їх реєстр.
7 лютого 2017 року за участю представників управління Держпродспоживслужби в місті Чернівцях, інспекції з благоустрою при виконавчому комітеті міської ради, ЧМВ Управління ДСНС у Чернівецькій області та ринків і мікроринків міста відбулася робоча зустріч з питань підготовки ринків і мікроринків міста Чернівців до роботи у весняно-літній період. Під час зустрічі було обговорено ряд проблемних питань щодо необхідності створення на ринках і мікроринках міста сприятливих та безпечних для провадження торговельної діяльності умов, забезпечення безпеки якості продуктів харчування, проведення заходів щодо недопущення поширення африканської чуми свиней, необхідності дотримання протипожежного законодавства, недопущення торгівлі у невстановлених для цього місцях тощо. Після обговорення та висловлених пропозицій керівникам ринків і мікроринків міста було надано ряд рекомендацій, що сприятимуть вирішенню проблемних питань у організації їх функціонування.
З метою зміцнення матеріально-технічної бази ринків і мікроринків, створення передумов для перетворення окремих з них у сучасні торговельно-сервісні комплекси залучаються кошти утримувачів ринків і користувачів торговельних місць. Так, впродовж 2016 року за оперативними даними в їх розвиток вкладено близько 18,5 млн.грн., з яких 16,8 млн. грн. – у реконструкцію і нове будівництво.
ТОВ «Ринок «Центральний» продовжував роботу з реконструкції ринку «Центральний» (ІV черга) з облаштуванням підземного паркінгу та двоповерхової споруди критого ринку. При цьому важливим є той факт, що адміністрацією ринку будуть збережені місця загального користування для торгівлі сільгосппродукцією її безпосередніми виробниками. До кінця поточного року планується завершити роботи з монтажу даху.
Окремо слід відмітити благоустрій будівлі і прилеглої території, проведений ПП ТК «Панорама» (критий ринок «Формаркет»), на що витрачено близько 0,5 млн. грн.
Як і раніше, найбільшим ринком в місті є комунальне підприємство „Міський торговий комплекс „Калинівський ринок”. Адміністрацією підприємства постійно здійснюються заходи, що спрямовані на зміцнення матеріально-технічної бази ринку, створення продавцям та покупцям належних умов для провадження господарської діяльності і здійснення процесу купівлі-продажу товарів. Так, відповідно до плану розвитку КП МТК «Калинівський ринок» на 2017 рік, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 13.06.2017р. №313/12, підприємством планується витратити на розвиток ринку 4022,9 тис.грн. В тому числі, на заходи із забезпечення належного енергопостачання ринку – понад 1,0 млн. грн., придбання основних засобів – майже 2,3 млн. грн., виготовлення проекту та влаштування блискавкозахисту приміщень ринку – 300,0 тис.грн. тощо. Також, в рамках виконання заходів плану розвитку КП МТК «Калинівський ринок», в червні 2017 року підприємством введено в експлуатацію систему автоматичних терміналів для обслуговування місць платного паркування автотранспорту на вул. Калинівській (паркоматів).
З метою популяризації творчих досягнень у галузі ресторанного господарства, втілення креативних ідей для розширення асортименту кулінарних страв та кондитерських виробів, підвищення рівня підготовки фахівців у сфері ресторанного господарства, департаментом економіки Чернівецької міської ради спільно з ГС «Буковинська гільдія кулінарів» 29-31 березня 2017 року проведено Міжнародний чемпіонат з кулінарного і кондитерського мистецтва «FoodLandBukovina-2017».
До суддівської колегії Міжнародного чемпіонату з кулінарного і кондитерського мистецтва «FoodLandBukovina-2017» увійшли почесні міжнародні судді WACS.
Участь у чемпіонаті взяли понад 140 учасників практичних змагань і понад 40 учасників у категорії арт-клас, серед яких були учасники із Італії, Німеччини, Данії, Ізраїлю, Румунії, України (Київської, Одеської, Рівненської, Івано-Франківської, Полтавської, Вінницької, Хмельницької, Житомирської, Дніпропетровської, Закарпатської, Львівської, Чернівецької областей та м. Київ).
В рамках чемпіонату також проходили майстер-класи з приготування страв та солодощів від провідних шеф-кухарів України та зарубіжжя, виставка-ярмарок крафтової святкової атрибутики тощо.
З метою розвитку та вдосконалення професійного росту майстрів перукарської справи, покращення сфери обслуговування населення 28-29 квітня 2017 року відбувся відкритий відбірковий тур Чемпіонату України з перукарського мистецтва, нігтьової естетики та віражу «Б’юті Кубок Буковини».
Участь у чемпіонаті взяло 68 майстрів з перукарського мистецтва, нігтьової естетики та візажу з різних регіонів України та Молдови і Румунії.
Оцінювали рівень підготовки учасників Чемпіонату почесне журі, до складу якого увійшли відомі в Україні та за її межами майстри перукарського мистецтва, візажу, нігтьової естетики, зокрема: AdamPszybysz (Польща), NicolaeRusu (Молдова), Олена Філоненко (Київ), Таїсія Васильєва (Дніпропетровськ), Оксана Ілечко (Львів), Ольга Стецьків (Львів), Наталя Головина (Київ), Ксенія Сакеларі (Одеса), Гринчишин Наталя (Львів). У ході дводенного заходу, крім конкурсних змагань, було проведено професійну виставку та навчальні майстер-класи для майстрів б’юті-індустрії.
Окрім цього, у 2017 році продовжувалась робота, направлена на розвиток ярмарково-виставкової діяльності в місті.
З нагоди Міжнародного жіночого дня 8 Березня на розі проспекту Незалежності – вул. Небесної Сотні на прилеглій до критого ринку «Формаркет» території в період з 06.03.2017р. по 09.03.2017р.забезпечено проведення ПП «ТК Панорама» ярмарку з продажу квітів.
З метою задоволення сезонного попиту мешканців міста на посадковий матеріал на вул. Героїв Майдану (від вул. Д.Загула в напрямку до вул.Братів Руснаків) в період з 16.03.2017р. по 15.06.2017р. забезпечено проведення ТОВ «Ринок «Центральний» сезонного ярмарку з продажу садивного матеріалу (саджанців дерев та розсади).
З 30.03.2017р. по 25.04.2017 року Чернівецькою торгово-промисловою палатою на вул.Небесної Сотні, 20, 22 організовано виставку-ярмарок з продажу насіння, саджанців, садово-городнього інвентарю, засобів захисту рослин та добрив «Буковинська Весна – 2017», на якій виробники насіння і саджанців мали змогу продемонструвати та реалізувати продукцію власного виробництва.
20 травня 2017 року на пл.Соборній в рамках традиційного півмарафону «CrossHill – 2017» організовано проведення спортивного ярмарку, на якому можна було придбати спортивний одяг, взуття, обладнання і спортивний інвентар, рибальське та інше спорядження для активного відпочинку, велосипеди, ознайомитися з діяльністю спортивних шкіл, клубів, закладів позашкільної дитячої освіти.
В рамках проведення традиційного міського свята «Петрівський ярмарок» 8-9 липня 2017 року традиційно організовано виставки-ярмарки, де представили свою продукцію виробники товарів народного споживання, продукції харчової, переробної промисловості, бджільництва і народних ремесел з різних регіонів України, кулінарні майстер-класи та покази моделей.
17 вересня поточного року на вул.Надрічній у заходах з нагоди святкування Дня Садгори було організовано презентацію-продаж виробів майстрів ручної роботи, сільськогосподарської продукції, продуктів харчової переробки, меду, ресторанного господарства тощо.
Проведено заходи з організації Дня міста Чернівців 7-8 жовтня поточного року. Своє бажання прийняти участь у Мистецькому узвозі та Святі меду на площі Пресвятої Марії та вул.Шкільній виявили понад 360 майстрів ручної роботи. Учасниками були представлені вишиванки, ткані вироби, сувеніри, декупаж, вишиті та різьблені ікони, картини, різноманітні прикраси, розписні свічки, ляльки-мотанки, іграшки, васильківську майоліку, покутську кераміку, обереги, вироби з глини, дерева, бісеру, овчини, фетру, лози, шкіри, бронзи, скла, натурального каміння, а також макраме, ложки з гравіюванням, старовинні речі, вироби в техніці набивки кольоровою глиною, дубовий посуд, прикраси в техніці ірландського мережива, продукцію миловаріння, сумки з розписом, вироби, виконані в техніці вибійки на тканині, мед, продукти бджільництва та виноградства тощо. Також, на площі працювала творча дитяча майстерня, де діти самостійно розфарбовували глиняні фігурки і проявляли свої творчі здібності.
Крім того, на площі Пресвятої Марії було розташовано ресторацію просто неба, де чернівчан пригощали величезною яєчнею з 500 яєць.

Інвестиційна діяльність

Впродовж ІІІ кварталу 2017 року проводилась системна робота, спрямована на створення умов для залучення інвестицій в економіку та соціальну сферу міста Чернівців, забезпечення позитивного міжнародного та інвестиційного іміджу міста, встановлення контактів з потенційними інвесторами, представниками зовнішніх джерел фінансування; активізацію співпраці із міжнародними громадськими і фінансовими організаціями, установами.

Обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу), внесених в економіку міста з початку інвестування станом на 01.07.2017р. становив                 19228,9 тис.дол. США., що на 5,8% більше обсягів інвестицій на початок 2017 р.  З країн ЄС внесено 12237,7 тис. дол. США (63,6% від загального обсягу) та з інших країн світу – 6991,2 тис.дол. США (36,4%). Прямі іноземні інвестиції в розрахунку на одну особу населення міста Чернівців становили 73,3 дол. США. Інвестиції надійшли з 35 країн світу.

До найбільших країн-інвесторів входили Туреччина, Італія, Румунія та Кіпр, на які припадає 54,7% від загального обсягу інвестицій. Значні обсяги іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) зосереджено на підприємствах промисловості – 7472,7 тис.дол. США (38,9% від загального обсягу прямих інвестицій, внесених у місто), у т.ч. переробної промисловості – 6946,4 тис.дол. Суттєві обсяги інвестицій внесено в підприємства з виготовлення виробів з деревини, паперу та поліграфічної діяльності (2702,5 тис.дол.), текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (1213,4 тис.дол.) та харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (1203,9 тис.дол.) У підприємства оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів унесено 5088,6 тис.дол. (26,5%), сфери операцій з нерухомим майном – 3322,4 тис.дол.(17,3%).

Загальний обсяг внесених у місто прямих інвестицій (акціонерного капіталу та боргових інструментів) на 01.07.2017р. становив 22359,8 тис. дол.США.

Обсяг експорту та імпорту товарів у січні-серпні 2017 року по м.Чернівці склали відповідно 55,0 млн.дол. США та 56,4 млн.дол. США. Порівняно з відповідним періодом минулого року обсяг експорту збільшився на 24,3% (на 10,8 млн.дол. США), імпорту – збільшився на 31,1% (на 13,4 млн.дол. США). За цей період у зовнішній торгівлі товарами міста склалося від’ємне сальдо в розмірі 1,4 млн.дол. США. Зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами з 77 країн світу.

Так, до переліку земельних ділянок, які плануються для продажу на земельних торгах у формі аукціону в м. Чернівцях ввійшло 10 земельних ділянок загальною площею 23,9248 га. До реєстру вільних виробничих приміщень включено 13 приміщень загальною площею 30529,5 кв. м.

Виконавчі органи міської ради проводять системну роботу щодо залучення інвестицій в економіку і соціальну сферу. Інформація про інвестиційний потенціал та інвестиційні пропозиції міста, перелік вільних приміщень по промислових підприємствах міста, інвестиційний паспорт та інші презентаційні матеріали про Чернівці поширюються  в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі міської ради, в тестовому режимі працює оновлений веб-ресурс для потенційних інвесторів. З метою ефективного використання існуючих ресурсів міста інформація про інвестиційно привабливі земельні ділянки та вільні приміщення виробничого призначення включена до реєстру вільних виробничих приміщень та земельних ділянок, які можуть бути запропоновані інвесторам для реалізації інвестиційних проектів.

Впродовж звітного періоду проводилась робота щодо впровадження в м.Чернівцях проекту будівництва торговельно-розважального комплексу на ділянці за адресою вул. Героїв Майдану,71 та пр.Незалежності,129. Відповідно до «Положення про умови та порядок здійснення інвестиційної діяльності в м.Чернівцях», затвердженого рішенням міської ради від 11.09.2008р. № 692 (із внесеними змінами від 24.06.2010р. №1384, від 29.03.2012р. № 447 та від 31.10.2016р. №442) суттєвою якісною складовою цього конкурсу стане визначення типів соціальних об’єктів, а також вартісної питомої ваги «соціальної складової» у загальній вартості інвестиційного проекту. Затримка з оголошенням конкурсу пов’язана з  прямою забороною продажу КП «Чернівецьке тролейбусне управління» будівель, розташованих на вказаній земельній ділянці. Наразі юридична служба міської ради розглядає можливість та процедуру передачі вказаного майнового комплексу на баланс ЖРЕПу, що потребує додаткових рішень та правочинів.

За поданням балансоутримувачів – управління по фізичній культурі та спорту міської ради та управління культури міської ради, експертний комітет з відбору інвестиційних пропозицій міської ради 12 травня 2017 року включив до переліку об’єктів інвестування для організації інвестиційних конкурсів плавальний басейн КСОП «Буковина» (м.Чернівці, вул.О.Гузар,1) та навчально-розважальні об’єкти в межах функціональної зони «Парк науки» Центрального парку культури і відпочинку ім. Т.Г.Шевченка. Передбачуваний розмір інвестицій по басейну складає 22 млн.грн., по «Парку науки» – 5,0 млн.грн.

Для активізації в місті діяльності щодо впровадження державно-приватного партнерства до бази даних пілотних проектів, які можуть бути реалізовані із застосуванням механізму державно-приватного партнерства відповідно до вимог  Закону України «Про державно-приватне партнерство» включено 4 інвестиційні пропозиції, зокрема:

– Басейн КСОП «Буковина» за адресою м.Чернівці, вул.О.Гузар,1;

– Будівництво плавального басейну за адресою м.Чернівці, вул.Парковий проїзд,12;

– Стадіон «Електронмаш» за адресою м.Чернівці, вул.Головна,265;

– Палац спорту за адресою м.Чернівці, вул. Рівненська, 7А.

Впродовж 2016-2017 років проводилась робота щодо підготовки реалізації в м.Чернівцях інвестиційних проектів, які реалізуються в рамках співпраці Чернівецької міської ради з міжнародними організаціями та фінансовими інституціями, зокрема:

– «Проект муніципального водного господарства м.Чернівці, стадія 1», що підтримується Урядом Федеративної Республіки Німеччина та Кредитною установою для відбудови (“KfW”), який реалізується Чернівецькою міською радою та КП «Чернівціводоканал» в рамках Муніципальної програми захисту клімату II;

– проект «Енергоефективність в будівлях бюджетної сфери в м.Чернівці», який реалізується Чернівецькою міською радою за підтримки Німецького бюро міжнародного співробітництва GIZ;

– проект «Модернізація інфраструктури централізованого теплопостачання міста Чернівці», який реалізується КП Чернівцітеплокомуненерго» спільно з Чернівецькою міською радою за кредитні кошти ЄБРР;

– проект  «Вуличне освітлення в м.Чернівцях», який реалізується в рамках співпраці Чернівецької міської ради з корпорацією НЕФКО;

– проект «DemoUkrainaDH у місті Чернівці», який реалізується  під гарантію Чернівецької міської ради в рамках співпраці з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією НЕФКО, Шведським агенством міжнародного розвитку SIDA у співробітництві з Мінрегіоном України у програмі DemoUkraina;

Розпочато роботу щодо впроваджження в м.Чернівцях  проекту «Прозорість в Чернівцях: посилення широкої участі громадян в оптимізації громадського контролю в м. Чернівці», який фінансуватиметься Чернівецькою міською радою спільно з Радою Європи. Мета проекту полягає в посиленні  широкої участі громади міста Чернівці в оптимізації громадського контролю у сфері комплексного моніторингу з впровадження енергоефективних заходів у бюджетних будівлях життєзабезпечення громади задля подальшого ефективного прийняття спільних рішень на місцевому рівні та мобілізації ресурсів громади у напрямку її сталого розвитку.

         Одним з основних пріоритетів розвитку міста Чернівців є залучення іноземних інвестицій, використовуючи чинник транскордонного співробітництва.

В рамках Програми ЄС Територіальна співпраця Східного партнерства «Республіка Молдова–Україна» Чернівецька міська рада долучається до проекту «Через сталий транспорт до чистого навколишнього середовища». Метою проекту є зниження рівня забруднення атмосферного повітря, спричиненого викидами моторизованого транспорту через зміцнення транскордонної співпраці «Людина-Людині» між Україною та Молдовою. Партнерами визначені міська рада м.Єдинець (Республіка Молдова), Асоціація освіти дорослих «Верхній Прут» (Республіка Молдова) та Чернівецька обласна громадська організація «Буковинська агенція регіонального розвитку».

Впродовж звітного періоду продовжувалась робота щодо розроблення проектних пропозицій  в рамках першого конкурсу заявок Спільної Операційної Програми «Румунія-Україна 2014-2020», що фінансуватиметься за кошти фонду Європейського інструменту сусідства, а саме:

– «Інституційне співробітництво в освітній сфері для збільшення доступу до освіти та якості освіти», що стосується модернізації спортивних шкіл та популяризації здорового способу життя та розвитку дошкільної освіти в центрах північної та південної Буковини шляхом створення румуномовного дитячого садочка в м. Чернівці та україномовного – у Сучаві або Сучавському повіті;

– «Збереження та популяризація культурної та історичної спадщини», що стосуються спільного підвищення цінності історико-культурної спадщини та духовної пам’яті народу, зокрема відновлення кладовищ з похованнями румунських діячів в м.Чернівці, та відродження культурної спадщини та стимулювання духовно-інтелектуального розвитку мешканців м. Чернівці у сфері відновлення культурних об’єктів і створення культурно-просвітницького простору, а також збереження культурної спадщини через створення передумов для якісного відновлення архітектурної історичної спадщини, зокрема за рахунок створення реставраційних майстерень, та збереження традиційних торгівельних та ярмаркових традицій північної та південної Буковини шляхом створення цивілізованих умов представлення ремісниками власних умінь та досягнень під час традиційних міських заходів;

– «Розвиток транскордонної транспортної інфраструктури та засобів міжнародних транспортних коридорів», що стосується зниження рівня нещасних випадків та ураження пішоходів у нічний час шляхом забезпечення освітлення нерегульованих перехресть, пішохідних переходів та суміжних пішохідних доріжок в містах Чернівці та Сучава;

– «Підтримка розвитку послуг охорони здоров’я та доступу до сфери охорони здоров’я», що стосуються покращення сфери охорони здоров’я та забезпечення потреб медичних установ Чернівців та Сучави;

– «Підготовка спільних заходів для попередження природних та антропогенних катастроф, а також спільні дії у надзвичайних ситуаціях», що стосується забезпечення умов порятунку жителів міста Чернівці протягом надзвичайних ситуацій та випадків через зниження кількості жертв та забезпечення оперативної евакуації мешканців багатоповерхових будівель під час пожеж та інших надзвичайних ситуацій.

Виконавчі органи міської ради систематично інформують підприємства міста про проведення вітчизняних та міжнародних заходів, що стосуються інвестиційної діяльності через офіційний веб-портал Чернівецької міської ради в мережі Інтернет, засоби масової інформації. Регулярно публікуються інформації про економічний потенціал, інвестиційну привабливість та хід виконання кращих інвестиційних проектів міста та щоквартально оновлюється інформація щодо вищезазначених сфер та публікується на офіційному веб-порталі міської ради (в рубриці «Про місто», підрубрика «Економіка і бізнес»). З метою інформування та методичного забезпечення суб’єктів господарювання щодо підготовки інвестиційних проектів (пропозицій) створено окрему рубрику «Інвестору» на офіційному порталі міста, де розміщено та постійно оновлюються база даних інвестиційних проектів та ділових пропозицій, інвестиційний паспорт м. Чернівців, промоційні матеріали про місто, нормативна база та інша корисна інформація.

Інвестиційні пропозиції м. Чернівці

Туризм

Впроваджуються заходи з реалізації Програми розвитку туризму в місті Чернівцях на 2013-2016 роки щодо розвитку туристичної галузі, вдосконалення туристично-рекреаційної інфраструктури та підвищення конкуренто-спроможності туристичних продуктів міста.

Туристичні послуги надавалися 116 суб’єктами господарювання, у тому числі 32 туроператорами – ліцензіатами та 84 турагентами. В місті функціонують 34 заклади готельного господарства із загальним номерним фондом у 1042 номери (станом на 01.01.2014 року – 31 заклад готельного господарства із загальним номерним фондом у 1021 номер).

В І півріччі 2014 року суб’єктами готельного господарства забезпечено надходження до міського бюджету туристичного збору в сумі 59,9 тис.грн., що на 3,2 тис.грн. або 105,6% більше до показника відповідного періоду 2013 року.

Для анонсування подій, які відбуватимуться в Чернівцях, сформовано Календар туристично-привабливих подій на 2014 рік.

З метою розвитку подієвого туризму та підтримки національних традицій проведення туристично – привабливих заходів організовано та проведено: Різдвяний ярмарок, ІV фольклорно-етнографічний фестиваль «Маланка-фест 2014», свято «Запали найбільше серце твого міста» до Дня Святого Валентина.

З метою промоціювання туристичних можливостей Чернівців на міжнародному рівні в березні 2014 року місто втретє було представлено на Міжнародній туристичній виставці «ІТВ-2014» (м.Берлін, Німеччина), прийнято участь у ХХ Міжнародній виставці UITT’2014: «Україна – Подорожі та Туризм» в м.Києві, Міжнародній туристичній виставці в м. Бухарест (Румунія) та Міжнародному весняному ярмарку туристичних послуг «Відпочинок – 2014» в м. Мінську (Білорусь). Виготовлено презентаційний буклет «Чернівці-Буковина», туристичний путівник «Чернівці».

Туристично-інформаційним центром забезпечується надання комплексної інформації про інфраструктуру та сервіс туристичної галузі міста Чернівці та Буковини в цілому. Упродовж січня – червня 2014 року центр відвідало 3,5 тис. туристів, з них іноземних – 979 осіб. Порівняно з відповідним періодом 2013 року кількість відвідувачів зменшилася на 1,6 тис. осіб або 31,5%, у тому числі вітчизняних туристів зменшено на 24,0% , іноземних – на 45,2%. Серед вітчизняних туристів найбільша питома вага туристів з м. Києва (38,0%), Південно-Східних областей (34,0%), м. Львова (13,0%) та інших міст (15,0%).

За мотивами відвідувань більша частка внутрішніх та іноземних туристів (в межах від 60,0 до 86,0%% відповідно) відвідали Чернівці з метою проведення дозвілля та відпочинку. Найбільш відвідуваними туристами залишаються пам’ятки архітектури історичного центру Чернівців, у тому числі об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – колишня Резиденція Митрополитів Буковини та Далмації. Так, упродовж І півріччя 2014 року об’єкт ЮНЕСКО відвідало 20,0 тис. туристів, що на 14,0 тис. осіб або 41,2% менше проти показника відповідного періоду 2013 року.

Для мешканців та гостей міста проведено 19 безкоштовних недільних екскурсій історичною частиною міста, в яких взяли участь 449 екскурсантів, що в 1,7 рази більше проти показника за І півріччя 2013 року.

Впроваджуються заходи з вдосконалення туристичного порталу: оновлено відеоматеріали та видання про Чернівці, розширена галерея презентаційних фотографій за об’єктами та напрямами відвідування туристами міста, здійснені заходи з просування порталу через соціальні мережі (facebook, vk.com). Забезпечується наповнення туристичного порталу корисною інформацією для туристів та відвідувачів міста.

Cуб’єктам туристичного бізнесу направлено пропозиції щодо використання сучасних інформаційних технологій та систем маркетингових комунікацій шляхом поширення інформації про туристичні продукти та туристично-привабливі об’єкти Чернівців на Інтернет-ресурсах туристичного спрямування.

В березні 2014 року питання «Про хід виконання Програми розвитку туризму в м.Чернівцях на 2013-2016 роки» розглянуто на сесії міської ради.

З метою вдосконалення туристичної діяльності та підтримки існуючих ресурсів в березні 2014 року відбулося засідання Координаційної ради з питань розвитку туризму в м. Чернівцях, на якому розглянуто підсумки роботи туристичної галузі у 2013 році, перспективи її подальшого розвитку та затверджено план діяльності на 2014 рік.

Для забезпечення тимчасовим житлом громадян, які приїхали з Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, закладами готельного господарства м.Чернівців створено резервний фонд та забезпечено щотижневий моніторинг проживання громадян.

Cуб’єкти туристичного бізнесу і готельного господарства взяли участь в номінаціях «Краща туристична фірма року» та «Кращий заклад готельного господарства року» акції вшанування лідерів економічного розвитку міста Чернівців «Визнання-2013».Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *