Економіка і бізнес « Офіційний портал Чернівецької міської ради
25.10.2021


Аварійні телефони оперативних служб
Інспекція з паркування
Інформація щодо організації та
проведення мирних заходів


Звіти про фактично використані кошти та надані послуги МКП


Доступ до публічної
інформації


Стратегічний план розвитку Чернівців на 2012-2016 роки


Генеральний план міста


Схема зонування міста Чернівці


Схема тимчасових споруд міста Чернівці


Карта номінованої площі та буферної зони ЮНЕСКО


Межі центрального історичного ареалу


На допомогу захисникам БатьківщиниМИ В:
МІСТА-ПОБРАТИМИ ЧЕРНІВЦІВ

Клагенфурт Назарет Ілліт Саскатун Конін Сучава Тімішоара Солт Лейк Сіті Ясси Бєльці
Промисловість

За статистичними даними за січень-березень 2021 року промисловими підприємствами, які здійснюють господарську діяльність на території Чернівецької міської територіальної громади, реалізовано товарної продукції (в діючих цінах) на суму 2734,33 млн.грн. У порівнянні з  показником за січень-березень 2020 року (обсяг реалізації  2104,29 млн.грн. в діючих цінах), реалізація збільшилась  на 630,04 млн.грн.

Підприємництво

Відповідно до рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 20.12.2019 року № 1579 «Про затвердження Програми розвитку малого і середнього підприємництва в м. Чернівцях на 2019-2020 роки», виконавчими органами міської ради проводиться робота з виконання заходів щодо її реалізації.  

Станом на 01.01.2020р. кількість платників податків, що перебувають на обліку у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області, склала 31,0 тис. суб’єктів підприємництва, з них 21,3 тис. суб’єктів малого підприємництва,
9,7 тис. – юридичних осіб. На спрощеній системі оподаткування за І-ІІІ групами оподаткування працювали 17307 суб’єктів підприємництва, з них 15514 фізичні особи-підприємці, на загальній системі оподаткування – 5753 підприємці. Порівняно з показником на початок 2019 року, кількість суб’єктів підприємництва зменшилась на 300 осіб або на 0,7%.

Упродовж 2019 року, за даними відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців юридичного управління міської ради, В місті Чернівцях зареєстровано 4081 суб’єкти господарювання, в тому числі 478 юридична особа та 3603 фізичних осіб – підприємців. Порівняно з показниками 2018 року кількість зареєстрованих суб’єктів підприємництва збільшилась на 482 особи або на 13%.

Станом на 01.01.2020 року чисельність працюючих у суб’єктів малого і середнього бізнесу, з урахуванням фізичних осіб – підприємців, становила 43,6 тис. осіб, з них у суб’єктів малого бізнесу – 24,8 тис. осіб, середнього – 18,8 тис. осіб.

Суб’єктами підприємницької діяльності забезпечується наповнення доходної частини міського бюджету. За даними Головного управління ДПС у Чернівецькій області, станом на 01.01.2020 року, обсяг надходжень до міського бюджету від здійснення підприємницької діяльності становить 770 460 тис. грн., або 44,4% від загального обсягу надходжень. Порівняно до показника відповідного періоду 2019 року обсяг надходжень збільшився на 58 491 тис. грн. або 8,2%.

Впроваджуються заходи з вдосконалення діяльності Центру надання адміністративних послуг в м. Чернівцях. Загальний перелік адміністративних послуг складає 236 видів. Спільними зусиллями виконавчих органів міської ради організовано надання послуг Управління ДМС України.

За 2019 рік надано 6088 адміністративних послуг, з них:

  • 670 на оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм (вперше після досягнення 14-річного віку);
  • 5418 на оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм.

Центром надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради в 2019 році прийнято понад 53 тис. заяв на отримання адмінпослуг, надано більше 51тис послуг, надано 59 тис. консультацій.

Для покращення обслуговування платників податків функціонує Центр обслуговування платників податків з видачі довідок, дозвільних документів, прийому податкової звітності та надання інформаційних послуг. Впродовж 2019 року Центром обслуговування прийнято понад 94 тис. платників податків. У звітному періоді відвідувачам надано 21,4 тис. консультаційних послуг, 29,0 тис. адміністративних та понад 44 тисячі інших послуг (прийом звітності, вхідних документів, та інші). В рамках інноваційної програми «Тет-а-тет з податківцем» надаються консультації в режимі «онлайн».

З метою забезпечення виконання вимог статті 265 Кодексу законів про працю України щодо легалізації трудових відносин між суб’єктами підприємництва та найманими працівниками та оплати праці, до відома суб’єктів підприємництва доведена інформація про відповідальність та штрафні санкції за порушення цих вимог. На постійній основі проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо оформлення трудових відносин, дотримання мінімальних гарантій з оплати праці, відповідальності за порушення трудового законодавства на підприємствах міста, у фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю. За 2019 рік проведено 44 інспекційних відвідувань та 92 відвідування з інформаційно-роз’яснювальною роботою.

При формуванні планів відвідувань для проведення інформаційно – роз’яснювальної роботи, інспекційних відвідувань та заслуховування представників підприємств та організацій на засіданнях міської робочої групи, аналізуються та використовуються матеріали, надані Головним управлінням Пенсійного фонду України та Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області.

За 2019 рік проведено 12 засідань міської робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення м. Чернівців, на яких розглянуто інформації щодо рівня заробітної плати на 115 підприємствах міста різних видів економічної діяльності та фізичних осіб – підприємців, заслухано 33 представника підприємств різної форми власності та фізичних осіб-підприємців.

Проводиться робота щодо підтримки підприємницьких ініціатив безробітних шляхом надання одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, забезпечення самостійної зайнятості. З метою підвищення поінформованості безробітних про стан ринку праці та перспективи розвитку підприємств в регіоні, ознайомлення з законодавчими аспектам та організаційно-правовими формами підприємницької діяльності, систематично організовуються тематичні семінари, під час яких ознайомлюють учасників із основами ведення самостійного господарювання, його різновидами, дають слушні поради як уникнути типових помилок.

Впродовж звітного періоду проведено 6 семінарів «Як розпочати свій бізнес» за участю 136 шукачів роботи. Безробітні проходять навчання на курсах «Основи підприємницької діяльності», на яких вчаться правильно складати бізнес-план, організовувати підприємницьку діяльність, вести розрахунки по руху грошових коштів, вивчають нюанси успішного бізнесу.

У 2019 році для роботи у сфері малого бізнесу 32 особи пройшли перепідготовку та стажування, з них 27 осіб отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності на суму більше 1250,5 тис.грн.

Для підвищення поінформованості безробітних про стан ринку праці та перспективи розвитку підприємництва під час проведення масових заходів проведено 22 інформаційно-роз’яснювальних семінари для 416 роботодавців, 6 презентацій за участю 18 роботодавців для 286 шукачів роботи, відвідані 955 підприємств, установ та організацій, яким надано консультації з питань діючого законодавства, 7 міні-ярмарок вакансій за участю 10 підприємств, установ, організацій (ПОУ) та 225 шукачів роботи, 3 ярмарки вакансій для 120 ПОУ за участю 2086 шукачів роботи, 2 Дні відкритих дверей на виробництві за участю 10 ПОУ та 602 шукача роботи, 4 робочі зустрічі з 4-ма ПОУ.

На вільні робочі місця працевлаштовані 3176 осіб, що на 4,8% більше показника відповідного періоду минулого року.

З метою ефективного використання існуючих ресурсів міста сформовано та постійно оновлюється реєстр пропозицій суб’єктів господарювання щодо наявності вільних виробничих приміщень, які можуть бути запропоновані суб’єктам підприємництва для здійснення підприємницької діяльності. До реєстру вільних виробничих площ, які можуть бути використані для здійснення підприємницької діяльності, включено 16 приміщень загальною площею
23,0 тис. кв.м. Реєстр оприлюднено на веб порталі Чернівецької міської ради.

На виконання заходів з реалізації Програми розроблено та рішенням Чернівецької міської ради VІІ скликання від 28.03.2019 року № 1700 прийнято   регуляторний акт «Про затвердження  Порядку використання коштів, передбачених Програмою розвитку  малого та середнього підприємництва в місті Чернівцях на 2019 – 2020 роки, на часткову компенсацію з міського бюджету відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб’єктам малого та середнього підприємництва міста Чернівців»

Упродовж 2019 року відбулися заходи, спрямовані на розвиток бізнесу та покращення інвестиційно-інноваційної діяльності. З метою ознайомлення суб’єктів підприємництва міста з правилами підготовки пропозицій та подальшої участі у грантових проектах 15 листопада для підприємців міста організовано та проведено Чернівецький Регіональний Форум «Бізнес можливості 2.0» з питань державного фінансування інноваційних стартапів; ЄБРР: можливості інноваційних проектів МСБ у рамках програми Європейської комісії «Горизонт-2020».

В рамках цього заходу обговорено можливості залучення грантових коштів ЄС інноваційними малими та середніми підприємствами у розвиток виробництва.

29 листопада для керівників малого та середнього бізнесу проведено семінар на тему «Правила ІНКОТЕРМС 2020 у Україні. Які умови поставки товарів на експорт та імпорт діятимуть з 1 січня 2020 року»

З метою активізації міжрегіонального та транскордонного співробітництва щодо залучення фінансової допомоги як допоміжного інструменту економічного та соціального розвитку міста, виконавчими органами міської ради суб’єктам підприємництва постійно надається інформація про проведення міжнародних ярмарково-виставкових, інвестиційних заходів, економічних форумів шляхом оприлюднення повідомлень на офіційному веб-порталі Чернівецької міської ради, засобах масової інформації, Інтернет-ресурсах тощо.

19-20 вересня 2019 року делегація Чернівецької ТПП та місцевих підприємців взяла участь в роботі міжнародного економічного форуму “Інвестиційні можливості в Північному регіоні розвитку Республіки Молдова”, який відбувся в місті Єдинці (Республіка Молдова).

В рамках заходів з реалізації Програми розвитку малого і середнього підприємництва в місті Чернівцях Чернівецька торгово-промислова палата сприяла ПП «StarMax» (виробництво консервованих та маринованих грибів) у встановленні перспективних ділових відносин з румунськими партнерами для забезпечення подальшого збуту продукції в одній із торгових мереж Румунії.

Надана практична допомога ТОВ «Лілак» (виробник класичних та органічних соків) у встановленні взаємовигідних партнерських зв’язків з іноземними виробниками якісної консервної кришки «Metal Twist Off Caps RTO 38» та «Metal Twist Off Caps RTВ 38» для упаковки власної продукції.

30 травня 2019 р. делегація Чернівецької області ПАТ «Імпульс»,
ПП «Стар-Макс», ТОВ «Стрільчук Транс» та ФОП М.Гулейчук взяла участь в роботі III Тристороннього бізнес – форуму Україна – Румунія – Республіка Молдова: який відбувся в Кишиневі. В рамках Форуму було організовано різнопланове обговорення найбільш важливих питань розвитку торгово-економічного та інвестиційного співробітництва.

За посередництва торгово-промислових палат забезпечено доведення до потенційних молдовських клієнтів понад десяти комерційних пропозицій від виробників Чернівецької області.

10-11 червня 2019 р. на базі Чернівецької ТПП відбувся практичний семінар «Системи управління безпечністю харчових продуктів (ISO 22000:2018). Принципи НАССР».

Упродовж травня – липня 2019 року впроваджувалися заходи з організації   та проведення міського свята «Петрівський ярмарок». Підготовлені розпорядчі документи з цих питань. Забезпечено проведення 3 засідання оргкомітету, розроблено План організаційних заходів, виготовлена рекламна друкована продукція, забезпечено ведення реєстру учасників ярмарку тощо.

В липні 2019 року відбулося міське свято «Петрівський ярмарок», в рамках якого проведено:

– виставки-продажі продовольчих та непродовольчих товарів, хлібобулочних та кондитерських виробів, продукції бджільництва, будівельних матеріалів, друкованої продукції, виробів майстрів народних ремесел, художників та митців;

– презентації фінансових, рекламних, туристичних та інших послуг, продукції ресторанного господарства, виставка автомобілів та медичне містечко.

У вересні 2019 року відбулися урочисті заходи з нагоди святкування Дня підприємця. Кращі суб’єкти підприємництва міста відзначені Грамотами Чернівецького міського голови та подарунками.

Інвестиційна діяльність

За статистичними даними станом на 01.01.2020р. обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу), внесених в економіку міста з початку інвестування склав 26958,7 тис.дол.США. З країн ЄС внесено 24264,0 тис.дол. (90,0% від загального обсягу) та з інших країн світу – 2694,7 тис.дол.(10,0%). З початку інвестування прямі іноземні інвестиції в місто надійшли з 31 країни світу. До найбільших країн-інвесторів входили Кіпр, Румунія, Італія, Австрія, Естонія, Туреччина, Чехія та Польща, на які припадало 88,1% від загального обсягу інвестицій.

У структурі прямих іноземних інвестицій 20,9% зосереджено на промислових підприємствах, 26,1% – на підприємствах торгівлі та ремонту автотранспортних засобів, 36,4% – у сфері операцій з нерухомим майном.

Обсяг прямих іноземних інвестицій у розрахунку на одну особу наявного населення міста Чернівців станом на 01.01.2020р. склав 100,95 дол.США., що на 28,9% перевищує показник на 01.01.2019р.(78,3 дол.США).

Обсяг експорту та імпорту товарів у 2019 році по місту Чернівці склав відповідно 164,3 млн.дол.США та 135,2 млн.дол.США або 76,8% та 64,8% від загальнообласних показників. Порівняно з 2018 роком обсяг експорту збільшився на 18,9%, імпорту – на 24,2%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі становило 29,1 млн.дол.США.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу за 2019 рік становив    131,1 млн.дол.США або 79,8% від загального обсягу експорту товарів. У порівнянні з аналогічним показником 2018 року обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу збільшився на 24,6%.

Найбільші обсяги експортних поставок здійснювались до Румунії, Польщі, Німеччини, Греції та Італії. Серед інших країн світу найбільше експортовано товарів до Туреччини та Білорусі.

Імпорт товарів з країн Європейського Союзу становив 86,3 млн.дол.США або 63,9% від загального обсягу імпорту товарів. У порівнянні з аналогічним показником 2018 року імпорт товарів з країн ЄС збільшився на 29,4%. Найвагоміші імпортні надходження здійснені з Румунії, Німеччини та Польщі. Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки надійшли з Туреччини та Китаю

Інвестиційні пропозиції м. Чернівці

 

Споживчий ринок міста та сфера послуг

Вагома роль у формуванні економічного потенціалу міста, забезпеченні ефективного функціонування  системи  обігу  споживчих товарів  відведена  сфері торгівлі та послуг, як важливій складовій внутрішнього ринку. Відповідно до завдань та  функцій департаменту постійно здійснюється аналіз споживчого ринку міста та його основних показників.

         Як показує аналіз, незважаючи на зниження платоспроможного попиту населення та реструктуризацію витрат домогосподарств на користь оплати за житлово-комунальні послуги, споживчий ринок міста характеризується розвитком інфраструктури, високим рівнем товарного насичення. Торговельна діяльність суттєво впливає на розвиток економіки Чернівців, адже майже 25% зареєстрованих суб’єктів господарювання зайняті в сфері торгівлі та  послуг.

Попит чернівчан та гостей міста у товарах і  продуктах харчування задовольняють 20 торгових центрів і супермаркетів, більше 500 підприємств ресторанного господарства, близько 250 об’єктів оптової торгівлі та  понад 1500 об’єктів роздрібної торгівлі різних форм власності. У 2019 році розпочали свою роботу більше 35 нових об’єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг.

У 2019 році спостерігалось незначне скорочення обсягів роздрібного товарообороту підприємств, які здійсню-ють діяльність з роздрібної торгівлі та ресторанного господарства в місті. Так, за січень-вересень 2019 року цей показник становив 4502,4 млн.грн., що на 2,0% менше в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року та складає більше 77% від загальнообласного показника.

На сьогодні суб’єкти підприємницької діяльності, як юридичні так і фізичні особи, пропонують широкий спектр послуг, орієнтований за рівнем доходів населення. Мережа сфери побутового обслуговування міста дає можливість одержувати послуги за місцем проживання. За січеньвересень 2019 року підприємствами – суб’єктами підприємницької діяльності та відокремленими структурними підрозділами сфери послуг міста реалізовано послуг на загальну суму 2173,1 млн.грн., що складає більше 86% від загальнообласного показника.

Відповідно до ст.30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та на виконання рішення виконавчого комітету міської ради від 22.11.2011р. №751/20 (зі змінами) департаментом надається адміністративна послуга «Про встановлення режиму роботи закладам торгівлі, сфери послуг та ресторанного господарства в м.Чернівцях». Вказана адміністративна послуга надається суб’єктам господарювання на безоплатній основі через ЦНАП. У 2019 році надійшло 83 заяви від суб’єктів господарювання щодо встановлення режиму роботи, з них: 44 заяви-декларації  на денний режим роботи (з 8-00 – 22-00 год.), 39 заяв на встановлення режиму роботи в нічний час (або цілодобово). Працівниками проведено обстеження закладів торгівлі, ресторанного господарства і сфери послуг, які подали заяви на встановлення режиму роботи, результати обстежень доведено до комісії з розгляду документів щодо встановлення режиму роботи закладам торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг в нічний час (або цілодобово) для прийняття  обґрунтованих рішень.  Впродовж 2019 року підготовлено 17 проектів рішень виконавчого комітету міської ради про встановлення режимів роботи закладам торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг. За результатами розгляду заяв 22 закладам встановлено нічний (або цілодобовий) режим роботи терміном на 1 рік, продовжено нічний (або цілодобовий) режим роботи 7 закладам, відмовлено – 6. Окрім того, у зв’язку з неодноразовими обґрунтованими зверненнями мешканців щодо незручностей для проживання, пов’язаних з роботою закладу у нічний час, 1 закладу ресторанного господарства було скасовано раніше встановлений нічний режим роботи.

До функцій департаменту належить координація діяльності ринків та мікроринків з надання ними послуг населенню, забезпечення дотримання суб’єктами господарювання  Правил торгівлі на ринках міста Чернівців, інших нормативно-правових актів, що регламентують питання організації на них торгівлі та надання послуг.

Станом на 01.01.2020р. мережа ринкового господарства міста Чернівців складається з 22 ринків і мікроринків, з яких 12 продовольчих, 6 непродовольчих, 3 змішаних і 1 квітковий.

На ринках і мікроринках міста облаштовано 15,7 тис. торговельних місць, з них 2,6 тис. – місця загального користування. Для реалізації продовольчої групи товарів використовуються 2,8 тис. торговельних місць (в т.ч. майже 1,5 тис. – для продажу сільгосппродукції). З метою створення сприятливих умов для реалізації сільгосппродукції її безпосередніми виробниками відведено 0,5 тис. місць, а малозахищеним верствам населення – майже 0,4 тис. торгових місць.

Торговельні місця на ринках і мікроринках міста Чернівці мають наступну структуру:

  • місця загального користування – 2615;
  • павільйони – 2057;
  • кіоски – 751;
  • індивідуальні закриті прилавки – 2949;
  • індивідуальні розкладні прилавки – 1084;
  • індивідуальні контейнери – 6252.

З метою зміцнення матеріально-технічної бази ринків і мікроринків, створення передумов для перетворення окремих з них у сучасні торговельно-сервісні комплекси залучаються кошти утримувачів ринків і користувачів торговельних місць. В 2019 році на розвиток ринків їх власниками спрямовано 20117, 7 тис.грн. (ТОВ «Ринок «Центральний» витрачено на реконструкцію ринку близько 4,1 млн. грн.; ТОВ “Ринок “Головний” та ТОВ “Ринок Головний ТК” на проведення поточного ремонту ринків та придбання матеріальних цінностей витратили понад 230 тис. грн. та 260 тис. грн. відповідно; ТОВ “Квітковий ринок “Орхідея” витратило понад 100 тис.грн. на встановлення сучасної системи кондиціонування; ПП “ТК Панорама” в розвиток критого ринку “Формаркет” вклало понад 300 тис.грн. тощо).

Відповідно до делегованих повноважень, визначених ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» та положення про департамент розвитку проводиться робота щодо забезпечення виконання вимог Закону України «Про захист прав споживачів» та здійснення контролю за виконанням суб’єктами господарювання вимог правил торгівлі та надання послуг. Впродовж 2019 року розглянуто та вирішено по суті 110 звернень та скарг від мешканців  щодо незручностей для проживання від функціонування закладів торгівлі, ресторанного господарства та послуг через шум, порушення режиму роботи; незадовільного обслуговування населення; порушення прав споживачів та Правил торгівлі на ринках тощо.

Постійно аналізується фінансово-господарська діяльність підпорядкованих комунальних підприємств (КП МТК «Калинівський ринок»,   МКП «Газкомплектприлад»,  МКП «Дельфін» та МКП «Нептун»), проводяться заходи  щодо поліпшення їх діяльності, вирішуються проблемні питання (готуються листи, проводяться робочі зустрічі тощо). За результатами роботи за 2019 рік комунальними підприємствами не допущено заборгованості по заробітній платі, за комунальні послуги.

Туризм

Туристична галузь є стратегічним вектором розвитку міста Чернівці, яка має всі передумови для інтенсивного розвитку внутрішнього та іноземного туризму, зокрема: особливість економіко-географічного розташування міста, в тому числі наближеність до кордону, наявність потужних туристичних ресурсів – об’єкта світової спадщини ЮНЕСКО, 755 пам’яток історико-культурної спадщини національного та  місцевого значення, 79 культових споруд, 12 музеїв та 10 картинних галерей, 9 пам’яток садово-паркового мистецтва, 2 ботанічних сади тощо.

В місті функціонує 57 закладів з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (готелів, хостелів, апартаментів) з загальним номерним фондом 934 номера, розрахованих на 2132 місця, які фактично пропонують свої послуги, шляхом розміщення в мережі Інтернет відповідної інформації про умови розміщення та вартість послуг. Варто відмітити, що у 2019 році відкрито ряд нових сучасних закладів, зокрема, готельно – рестораний комплекс “Баронський двір” з номерним фондом 14 номерів, 3 хостели “Гранд Хостел”, “Пелікан”, “QUINTA” загальною кількістю 108 ліжко-місць.

За даними оператора мобільного зв’язку Київстар в 2019 році місто відвідало  1642463 вітчизняних та іноземних туристи, з них  1601756 –  туристів з різних регіонів України, які перебували від 1 до 14  діб у місті та 40707 іноземців з 86 країн світу. Серед вітчизняних туристів переважають туристи з Івано-Франківської області – 501172, з Тернопільської – 234069, з Хмельницької – 232776, з Київської – 137173, з Львівської – 120765, з  Вінницької – 70998. При цьому, найбільше іноземних туристів було з Італії – 8599, з Німеччини – 5127, з Росії  – 3891, з Польщі – 3324, з Великобританії -1929, з Румунії – 1644, з США – 1526, з Франції – 1265 та інших країн.

Як показує аналіз,  місто Чернівці щороку все більше приваблює туристів, прo що свідчить пoзитивнa динaмікa нaдхoджень туристичнoгo збoру до міського бюджету.  За 2019 рік туристичний збір пoпoвнив міський бюджет на 770,1 тис.грн., що на 416,1 тис.грн., aбo нa 54,0% більше у порівнянні з 2018 роком.

Для активізації внутрішнього і в’їзного туризму та популяризації туристичних можливостей Буковинського краю 13 квітня 2019 року в місті було організовано та проведено Буковинський туристичний ярмарок, в якому прийняли участь  понад 100 учасників, зокрема,  представники  туристичного,

готельного та ресторанного бізнесу міста, майстри хенд-мейд, 15 ОТГ області, делегації міст Івано-Франківська, Тернополя, Ужгорода, Кам’янець -Подільського, Львова.

З метою привабливості туристів до міста та можливості оглянути визначні архітектурні пам’ятки, почути цікаві розповіді,  дізнатися про міфи та легенди, пов’язані з міськими будівлями та архітектурини комплексами, міською радою запроваджено безкоштовні недільні екскурсії центральною частиною міста, які беруть свій початок біля Ратуші о 1200 год.  В 2019 році  проведено 42 безкоштовних недільних екскурсій.

Популярністю серед туристів і мешканців міста користується пішохідний інформаційно-туристичний маршрут «Відкрий для себе Чернівці», який створений на базі технології швидкісного мобільного інтернету 3G та прокладено через 23 найцікавіших туристичних об’єкти міста. Туристичну стежку створено за допомогою стрілок та спеціальних табличок з QR-кодами, веселими їжачками-гідами та номерами локацій. В червні 2019 року було здійснено заміну табличок і вказівників на пошкоджених локаціях та надруковано карти маршруту, які надаються туристам в ТІЦ міської ради безкоштовно.

З метою промоції міста було організовано прес-тур по місту Чернівці для представників всеукраїнських засобів масової інформації, блогерів, туристичних асоціацій, в результаті отримано ряд рекламних публікацій про туристичний потенціал міста Чернівці в друкованих виданнях та Інтернет ресурсах.

Задля  покращення якості надання послуг в туристичній сфері в вересні проведено семенар-тренінг для екскурсоводів міста на тему: “Авторський стиль з екскурсійного супроводу: як бути іншим, залишаючись самим собою”, на   який було запрошено фахового спікера з м. Одеси, що має багаторічний досвід в екскурсійній діяльності.

З метою забезпечення інформаційних потреб гостей міста в 2019 році виготовлено та  встановлено  на площі Театральній інформаційно-туристичну стелу (ковану конструкцію з мапою), яка є зручною туристичною навігацією та допомагає туристам зорієнтуватися, як дістатися до цікавих туристичних атракцій.

З метою розвитку та привернення уваги до галузі туризму міста, 24-30 вересня 2019 році вперше організовано проведення циклу заходів з ділового, гастрономічного, подієвого, спортивного туризму під назвою “Тиждень туризму в Чернівцях”, в рамках якого було проведено ряд круглих столів та семінар з фокусом на туризм, цікавих безкоштовних екскурсій містом, фестивалів, спортивних заходів, гастрофестів,  ярмарки,  майстр-класи, виступи музичних колективів та кінопоказ під відкритим небом, урочистості з нагоди Всесвітнього дня туризму тощо.

24 вересня 2019 року в міській раді  проведено круглий стіл на тему: “Розвиток туризму в місті Чернівцях: стан справ, тенденції та перспективи” з представниками міської ради, науковців Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича, Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету, суб’єктів туристичної сфери та екскурсоводів.  В рамках роботи круглого столу обговорювались питання щодо перспектив розвитку туристичної галузі  міста та співробітництва в галузі туризму. За результатами обговорення департаментом розвитку міської ради з учасниками круглого столу укладено Меморандум про співпрацю щодо популяризації туристичної привабливості та розвитку сфери туризму міста Чернівців.

До Дня міста та з метою цікавої і сучасної промоції Чернівців було виготовлено новий промоційний відеоролик про місто Чернівці, який наразі розміщено в соціальних мережах та презентується на різних туристичних виставках і заходах де представлено місто.

З метою забезпечення інформаційних потреб гостей міста в 2019 році виготовлено та  встановлено  на площі Театральній інформаційно-туристичну стелу (ковану конструкцію з мапою), яка є зручною туристичною навігацією та допомагає туристам зорієнтуватися, як дістатися до цікавих туристичних атракцій.

З метою промоціювання туристичних можливостей Чернівців на міжнародному рівні, спільно з суб’єктами турбізнесу  місто було представлено:

– на Міжнародній туристичній виставці «ITB Berlin – 2019» в м. Берлін (Німеччина);

– на  консолідованому стенді від України в туристичній виставці “NA STYKU KULTUR” в м. Лодзь (Польща);

– на 25-ій Міжнародній туристичній виставці UITT’2019: «Україна – Подорожі та Туризм» в м. Київ;

– на Міжнародній виставці «ТурЕКСПО» в м.Львів;

 – на XXII-му міжнародному весняному ярмарку туристичних послуг “ВІДПОЧИНОК – 2019” в м. Мінськ (Республіка Білорусь);

– на туристичній виставці “Romanian Tourism Fair II” в м. Бухарест (Румунія);

– на консолідованому стенді від України в 27-мій Міжнародній туристичній виставці «International Travel Show TT Warsaw»,  в  м. Варшава (Польща).

Сформовано календар туристично-привабливих подій на 2019 рік та розроблявся щомісячний календар подій, які розміщувалися на офіційному вебпорталі Чернівецької міської ради в розділі «Туристу», соцмережі Facebook та надсилалися готелям міста. В грудні 2019 року було сформовано календар подій на 2020 рік,  розроблено версії для соцмереж та друку, друковані матеріали надано ТІЦ міської ради для безкоштовного надання відвідувачам центру.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *